![Foto cu rol ilustrativ: Freepik Foto cu rol ilustrativ: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/fonduri_07934800.jpg)
„Lucrez acum cu Asociația Română a Băncilor la un parteneriat, care va fi până la urmă într-un act normativ, în care băncile să finanțeze fondurile europene”, a declarat Adrian Câciu, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, în cadrul emisiunii ”Interviurile DCNews”.
„Ar fi o noutate absolută, până acum nu se întâmplă lucrul acesta”, a menționat analistul politic Bogdan Chirieac.
„Da, vă explic sistemul foarte pe scurt. În sistemul clasic depuneai un proiect, era evaluat și după care până la contractare trebuia să vii cu dovada că poți să finanțezi proiectul și te duceai să iei un credit. Eu nu vreau să te duci după ce ai fost selectat să mai iei un credit. În momentul în care ai fost selectat în comisia aceea de evaluare, banca îți face analiza de solvabilitate, deci, este un criteriu de evaluare. Și îți dă finanțare imediat cum ți-am semnat contractul. Garanția acelui contract este statul român, eu, ca autoritate contractantă cât am semnat, am garantat că proiectul acela a trecut de toate elementele de evaluare.
Banca, parte din proces
Nu mai trebuie să mai vină altcineva ulterior, o bancă sau un instrument financiar. Banca este partea procesului de evaluare și banii se primesc imediat. Se trag împrumuturile de către beneficiar, își face proiectul, când vine cu decontul nu primește banii de la MIPE beneficiarul, îi primește banca, e rambursare credit. Este o relație tripartită care trebuie făcută printr-un act normativ cu o dobândă rezonabilă care să fie fixă. Deci, lucrurile acestea încă le discutăm astfel încât să venim cu un astfel de proiect”, a explicat ministrul Câciu.
„Nespecialiștii consideră probabil că e o cozerie asta, să bagi și banca. Nu, e o revoluție, fiindcă până acum băncile nu finanțau și asta era și problema în proiectele de infrastructură. Trebuia să iei o companie, dau la întâmplare - din Austria, fiindcă banca austriacă de la București îi dădea scrisoare de garanție bancară doar companiei austriece, nu firmei în România, despre asta este vorba. Acum, firma din România cu banca - și banca poate câștiga bine din acest aspect, că banca trebuie să câștige”, a precizat Chirieac.
Intermediere financiară
„Crește gradul de intermediere financiară. Ne plânge că avem un grad de intermediere financiară scăzut. De ce? Pentru că în general este fondul de rulment, cum îi zicem, rulajul curent al oricărei companii. Aici discutăm de credite, discutăm de investiții, discutăm de angajamente și atunci crește și gradul de intermedie financiară. Când crește gradul de intermediere financiară, crește gradul de capitalizare a băncilor. De ce? Mare parte din băncile din România sunt sucursale ale unor bănci mari. Dacă ele arată o plajă de investiții, automat primesc și bani din afară”, a mai explicat Câciu.
Urmărește emisiunea completă aici:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video