Programul fazei eliminatorii la Cupa Mondial 2022. Anglia-Franța și Olanda-Argentina, derby-urile din sferturi
Autor: Alexandru Negrici
Sursa: Agerpres
Programul fazei eliminatorii a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar

OPTIMILE DE FINALĂ

Sâmbătă 3 decembrie
Meciul 49: Olanda - SUA 3-1 (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan)
Au marcat: Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1), Denzel Dumfries (81), respectiv Haji Wright (76).

Meciul 50: Argentina - Australia 2-1 (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan)
Au marcat: Lionel Messi (35), Julian Alvarez (57), respectiv Enzo Fernandez (77, autogol).

Duminică 4 decembrie
Meciul 52: Franţa - Polonia 3-1 (Al Thumama Stadium - Doha)
Au marcat: Olivier Giroud (44), Kylian Mbappe (74, 90+1), respectiv Robert Lewandowski (90+9 - penalty).

Meciul 51: Anglia - Senegal 3-0 (Al Bayt Stadium - Al Khor)
Au marcat: Jordan Henderson (39), Harry Kane (45+3), Bukayo Saka (57).

Luni 5 decembrie
Meciul 53: Japonia - Croaţia 1-1, după prelungiri; 1-3, la loviturile de departajare (Al Janoub Stadium - Al Wakrah)
Au marcat: Daizen Maeda (43), respectiv Ivan Perisic (56).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Takumi Minamino 0-0 (ratare - apără Dominik Livakovic), Nikola Vlasic 0-1 (gol), Kaoru Mitoma 0-1 (ratare - apără Dominik Livakovic), Marcelo Brozovic 0-2 (gol), Takuma Asano 1-2 (gol), Marko Livaja 1-2 (ratare - bară), Maya Yoshida 1-2 (ratare - apără Dominik Livakovic), Mario Pasalic 1-3 (gol).

Meciul 54: Brazilia - Coreea de Sud 4-1 (Stadium 974 - Doha)
Au marcat: Vinicius Junior (7), Neymar (13 - penalty), Richarlison (29), Lucas Paqueta (36), respectiv Seungho Paik (76).

Marţi 6 decembrie
Meciul 55: Maroc - Spania 0-0, după prelungiri; 3-0, la loviturile de departajare (Education City Stadium - Doha)
Au executat în ordine loviturile de departajare: Abdelhamid Sabiri 1-0 (gol), Pablo Sarabia 1-0 (ratare - bară), Hakim Ziyech 2-0 (gol), Carlos Soler 2-0 (ratare - apără Yassine Bounou), Badr Benoun 2-0 (ratare - apără Unai Simon), Sergio Busquets 2-0 (ratare - apără Yassine Bounou), Achraf Hakimi 3-0 (gol).

Meciul 56: Portugalia - Elveţia 6-1 (Lusail Stadium - Al Daayen)
Au marcat: Goncalo Ramos (17, 51, 67), Pepe (33), Raphael Guerreiro (55), Rafael Leao (90+2), respectiv Manuel Akanji (58).

SFERTURILE DE FINALĂ
Vineri 9 decembrie
Meciul 58: Croaţia - Brazilia (Education City Stadium - Doha, 17:00)
Meciul 57: Olanda - Argentina (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)
Sâmbătă 10 decembrie
Meciul 60: Maroc - Portugalia (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00)
Meciul 59: Anglia - Franţa (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

SEMIFINALE
Marţi 13 decembrie
Meciul 61: câştigătoarea meciului 57 - câştigătoarea meciului 58 (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)
Miercuri 14 decembrie
Meciul 62: câştigătoarea meciului 59 - câştigătoarea meciului 60 (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

FINALA MICĂ
Sâmbătă 17 decembrie
Meciul 63: învinsă meci 61 - învinsă meci 62 (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 17:00)