![Sursa: Freepik Sursa: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/educatie66_36112000_43282900.jpg)
Formarea studenților pentru o carieră didactică reprezintă un proces esențial în dezvoltarea profesională a viitorilor educatori. Educația joacă un rol crucial în societate, iar profesorii sunt fundamentali pentru transmiterea cunoștințelor, valorilor și abilităților către generațiile viitoare. Astfel, este imperativ ca aceștia să fie pregătiți adecvat pentru a face față provocărilor din domeniul educațional și pentru a aduce contribuții semnificative în formarea elevilor.
Formarea pentru cariera didactică presupune nu doar dobândirea de cunoștințe teoretice, ci și dezvoltarea abilităților practice necesare pentru a comunica eficient cu elevii, pentru a gestiona clasa și pentru a crea un mediu de învățare stimulativ și inclusiv. De asemenea, este important ca viitorii profesori să fie conștienți de provocările specifice ale profesiei, precum diversitatea culturală și nevoile diferențiate ale elevilor.
Întrebat despre provocările prezentului în alegerea carierei didactice, prof. univ. dr. emerit Ioan Neacșu, a răspuns că "în trecut, se făcea o selecție foarte dură a candidaților. Numărul acestora era foarte mare, acum a scăzut. Să intri în învățământul superior fără o minimă selecție, fără a pune în valoare elemente de vocație aptitudinală, măcar criterii esențiale de prezență scenică, pentru că nu întâmplător profesia noastră se aseamănă cu cea de actor, este strigător la cer. Se adaugă o cădere a practicii profesional-didactice. Este un indice crescut de superficialitate, de practică observativă, demonstrativă, evaluativă, o practică de certificare a validității profesiei".
Prof. univ. dr. emerit Ioan Neacșu a continuat: "Niciodată, când te duci cu frică de student (frică, deoarece teamă este când știi că ar putea să s-ar putea să te depășească la nivel mental), nu reușești să îi dai credibilitate neputinței. Când un student are o rapiditate mare, un profesor are niște algoritmi susținuți și se poate adapta".
Atunci când studenții sunt încurajați să-și exprime creativitatea, ei devin mai implicați în procesul de învățare și dezvoltă o mai mare încredere în sine. O atmosferă deschisă și receptivă față de idei noi îi stimulează pe studenți să gândească liber și să exploreze diverse perspective asupra subiectelor studiate.
"Am să vă dau un exemplu pertinent: mă întrebam ce se întâmplă dacă un student de la o facultate destul de complicată rezolvă o sarcină în mod cu totul creativ. Noi știm că se corectează după barem. Răspunsul profesorului a fost că preluăm efortul studentului și îi dăm nota pe merit. Nu trebuie să răspundă unui standard pe care numai noi îl știm. Trebuie să acceptăm alternative".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video