Prof. univ. dr. emerit Ioan Neacșu a subliniat într-un dialog recent cu prof. univ. dr. Sorin Ivan importanța povestirii în procesul educațional și efectele negative ale lipsei acesteia din practica pedagogică actuală. "Am să vă dau un exemplu care pe mine mă doare: de ce nu se mai povestește la clasele primare? Povestea a devenit o metodă pe care inspectorii nu o mai recomandă. Este exact ceea ce se întâmplă când noi vedem seriale. Înainte, stăteai o săptămână să vezi ce s-am mai întâmplat. Era tehnica sarcinii întrerupte. Se întrerupea povestea, te lăsa să ți-o imaginezi, dar o așteptai", a declarat profesorul Neacșu.
O altă problemă semnalată de profesorul Neacșu este criza lecturii, acesta descriind schimbările în obiceiurile de lectură și în preferințele de acces la informație. "Eu am fost un om format în bibliotecă. Astăzi, oamenii nu se mai duc în bibliotecă, se uită pe telefoane. Vorbim despre învățarea accelerată", a adăugat el.
În ceea ce privește adaptarea la era digitală, profesorul Neacșu a remarcat nevoia de a integra tehnologia în procesul educațional, însă a subliniat și riscurile asociate acestei schimbări. "Nu mai avem oameni care să așeze bine cunoașterea într-o poveste, într-un manual. Acum, oamenii au internet. Sunt tehnici care utilizează telefonul în clasă", a explicat el.
Totodată, s-a pus întrebarea cu privire la formarea profesională a cadrelor didactice și la diversificarea competențelor acestora. Profesorul Neacșu a provocat la reflecție, întrebând de ce majoritatea profesorilor nu beneficiază de o dublă specializare în domenii diverse. "Libertățile tale sunt legate de competențele tale. De ce noi formăm, cu puține excepții (filologia, care cuprinde și limbile străine), oameni fără dublă specializare? De ce un profesor de matematică nu ar putea fi și un bun profesor de muzică?", a punctat el.
Aceste observații aduc în atenție provocările și oportunitățile cu care se confruntă sistemul educațional în era contemporană și subliniază necesitatea unei revizuiri a practicilor și a politicilor educaționale pentru a răspunde cerințelor și provocărilor actuale.
În lumina preocupărilor exprimate de prof. univ. dr. emerit Ioan Neacșu, se conturează o imagine complexă a provocărilor cu care se confruntă învățământul în prezent. Este evident că schimbările în obiceiurile de lectură și accesul nelimitat la informație oferit de internet au impactat modul în care elevii învață și asimilează cunoștințe. Cu toate acestea, rămâne o întrebare deschisă cu privire la modul în care profesorii se adaptează și integrează aceste tehnologii în procesul educațional, fără să compromită calitatea și profunzimea învățării.
Pe lângă integrarea tehnologiei, este crucial să ne întrebăm și despre calitatea și diversitatea formării cadrelor didactice. Această abordare ar putea aduce o perspectivă multidisciplinară în clasă și ar putea contribui la îmbogățirea experienței educaționale a elevilor.
În final, discuțiile și observațiile profesorului Neacșu subliniază necesitatea unei abordări mai largi și mai complexe în îmbunătățirea calității învățământului. Este esențial să ne concentrăm nu doar pe aspectele tehnologice și tehnice ale educației, ci și să acordăm atenție profundității cunoașterii, creativității și diversității în formarea profesorilor și în practicile de predare. Acest lucru nu numai că va sprijini succesul academic al elevilor, ci va contribui și la dezvoltarea unei societăți mai echitabile, mai incluzive și mai prospere în ansamblu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video