![foto: Bacau.net Facebook foto: Bacau.net Facebook](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/parc-atletic_90266900.jpg)
Un parc dedicat activităților sportive, în special alergării, va fi amenajat în orașul Bacău, pe strada General Ștefan Gușe, nr. 2. Parcul se întinde pe o suprafață de patru hectare și își propune să ofere o experiență similară cu cea a parcului din Odense, Danemarca.
Cu câteva luni în urmă, Consiliul Județean local din Bacău a scos la licitație execuția proiectului. Valoarea totală e estimată la 14,5 milioane de euro. Numele parcului e momentan în dezbateri, inițiatorii se gândesc să poarte numele marii atlete Doina Melinte, scrie bacau.net.
Ce vom putea face aici
În cadrul acestui parc atletic se vor putea efectua diverse activități precum alergarea, săriturile și diferite tipuri de aruncări. De asemenea, va fi amenajată o pistă de atletism în pantă, având o lungime de 309 metri. Printre facilități se numără și o pistă de pumptrack, o zonă dedicată aruncării ciocanului și un mic lac de agrement.
În plus, în următoarele luni, se va construi și o pistă circulară de alergare, care va avea o lungime de 400 de metri. Parcul va include și piste pentru ciclism și spații destinate jocurilor în echipă. De asemenea, va fi prevăzut cu facilități precum vestiare, grupuri sanitare, spații de depozitare, spații multifuncționale și birouri administrative.
”Proiectul include amenajarea infrastructurii pentru o multitudine de activități sportive (diferite tipuri de instalații și echipamente de atletism: sărituri, diferite tipuri de aruncări, diferite tipuri de alergare și zonă amenajată pentru ciclism, terenuri pentru jocurile de echipă).
Tot în acest complex parc vor fi realizate și construcții destinate activităților complementare sportului (vestiare, grupuri sanitare, spatii administrative, spații de depozitare, spații multifuncționale”, se arată în descrierea proiectului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video