![Foto cu caracter ilustrativ Pexels Foto cu caracter ilustrativ Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202105/w670/tantari-modificati-genetic-aedes-aegypti_36227500.jpg)
Tratamentele se desfăşoară pe toate malurile de lacuri care sunt în proprietatea Municipalităţii. Substanţa biocidă folosită pentru combaterea larvelor de ţânţari este Vectobac, aprobată de Ministerul Sănătăţii şi nu pune în pericol fauna şi flora de pe malurile lacurilor.
Pentru aplicarea tratamentelor de larvicidare, angajaţii Companiei Municipale Eco Igienizare SA intervin cu autoutilitare dotate cu atomizoare portabile.
Tratamentele de combatere a larvelor de ţânţari se realizează în intervalul orar 7,00 - 15,00. Compania Municipală Eco Igienizare a pus la dispoziţie numărul de dispecerat non-stop 0752.041.898 şi emailul [email protected], unde cetăţenii pot face sesizări şi reclamaţii legate de activitatea de deratizare, dezinsecţie şi dezinfecţie.
Conform Planului Unitar de Acţiune, aprobat de Consiliul General al Municipiului Bucureşti, pentru anul acesta sunt prevăzute şapte tratamente de combatere a larvelor de ţânţari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video