![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/presa-scrisa_57298800.jpg)
Directorul general al Bibliotecii Academiei Române, Nicolae Noica, membru de onoare al Academiei, a îndemnat la promovarea patrimoniului inestimabil al instituţiei pe care o conduce şi punerea acesteia la dispoziţia publicului şi a generaţiei tinere. La rândul său, Dan Constantin, vicepreşedinte al Uniunii Ziariştilor Profesionişti din România, a făcut un apel la digitalizarea colecţiei de publicaţii din patrimoniul Bibliotecii Academiei.
Alături de celebrele 'Curierul românesc' şi 'Albina românească', ce marchează prima jumătate a secolului al XIX-lea, în expoziţia 'Presa românească. Între tradiţie şi inovaţie' este prezentată o copie fotografică după 'Courier de Moldavie', primul periodic din Moldova, apărut la Iaşi în 1790. Un loc special este acordat 'presei din Sărindar', reprezentată de ziarele 'Adevărul', cel mai longeviv ziar românesc (primul număr apărut la Bucureşti în 15 august 1888), şi 'Dimineaţa' (1900).
Expoziţia va fi deschisă până pe 24 martie, de luni până vineri, în intervalul orar 9,00 - 15,00, şi sâmbăta, între orele 10,00 - 13,00. Intrarea este liberă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video