"Una dintre cele mai Bune Vești pentru locuitorii județului #Dâmbovița în acest final de an este aceea că aparatul angiograf achiziționat pentru Spitalul Județean de Urgență din Târgoviște va deveni funcțional în curând.
Acest aparat modern și performant va contribui în mod semnificativ la diagnosticarea și tratarea afecțiunilor cardiovasculare, aducând astfel un plus de calitate și eficiență în sistemul medical dâmbovițean. De altfel, Dâmbovița era singurul județ din regiune care nu avea un astfel de echipament medical, în lipsa acestuia pacienții fiind transferați, cu ambulanța sau elicopterul, către spitale din București.
În acest fel, intervențiile se vor face mult mai rapid, aici, la Târgoviște. Din bugetul Consiliului Județean Dâmbovița am extins și Secția de Cardiologie cu un corp nou în care va funcționa angiograful. Investiția totală, corp nou de clădire de aproape 450 mp și și achiziția aparatului angiograf, se ridică la peste 4.000.000 de euro", a ținut să precizeze președintele PSD al Consiliului Județean.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video