Pierre Gasly, primul pilot francez care câştigă marele premiu Formula 1, după 24 de ani
Autor: Florentina Constantin
Pierre Gasly câştigă marele premiu Formula 1. Trofeul revine în Franţa după o pauză de 24 de ani

Pierre Gasly a scris istorie la Monza, reuşind să câştige Marele Premiu în faţa lui Carlos Sainz. Este primul pilot francez care câştigă o cursă în Formula 1 după 24 de ani. L'Equipe i-a dedicat prima pagină din ediţia tipărită de luni, scrie Mediafax.

Pierre Gasly este numele aflat pe buzele tuturor fanilor Formulei 1. Francezul de 24 de ani a câştigat o cursă pentru prima dată în carieră, chiar la Monza. El a profitat de eroarea lui Hamilton. Campionul mondial a primit o penalizare şi a terminat cursa abia pe locul 7. Gasly a profitat la maximum şi s-a impus. Pilotul de la Scuderia AlphaTauri a spălat parţial ruşinea pentru Ferrari, pentru care Vettel şi Leclerc au abandonat.

Gasly i-a dedicat victoria lui Anthoine Hubert. Bunul său prieten şi-a pierdut viaţa în 2019 într-o cursă de Formula 2.