![Sursa foto: Pixabay (jackmac34) Sursa foto: Pixabay (jackmac34)](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/pesticidele--inlocuite-in-romania-cu-ratele-alergatoare-indiene--cat-costa-un-boboc-si-o-rata-adulta_43789400.jpg)
Ruxandra Brad, în vârstă de 26 de ani, este designer de permacultură în județul Sibiu. Ea a descoperit că rațele indiene sunt extrem de eficiente împotriva limacșilor. Pe propriul teren invadat de aceste moluște, a folosit 10 rațe care au curățat o suprafață de 1.200 mp într-o săptămână.
"Nu am mai văzut apoi, timp de o lună, niciun limax”, a declarat tânără, pentru g4food.ro.
Ruxandra a cumpărat primele rațe de la un crescător din Miercurea Ciuc. Conform spuselor ei, un boboc costă aproximativ 100 de lei, iar o rață adultă în jur de 200 de lei.
Rațele alergătoare indiene, un real ajutor în agricultură
Rațele alergătoare indiene sunt folosite pentru a combate dăunătorii în cadrul practicilor agricole ecologice și de permacultură:
Sunt extrem de eficiente în consumul limacșilor, melcilor și altor insecte dăunătoare. Aceste păsări sunt folosite în grădini și pe terenuri agricole pentru a reduce populația acestor dăunători fără a folosi pesticide chimice.
În timp ce caută hrană, rațele răscolesc cu ciocul în sol, contribuind astfel la aerarea acestuia și la integrarea materiei organice. De asemenea, excrementele lor sunt o sursă excelentă de îngrășământ natural, îmbunătățind fertilitatea solului.
În unele sisteme de agricultură, cum ar fi culturile de orez, rațele sunt folosite pentru a menține câmpurile curate de buruieni și dăunători. În Asia, hibrizii „Aigamo” sunt folosiți frecvent în acest scop, deoarece sunt buni înotători și pot naviga eficient prin câmpurile de orez inundate.
Prin utilizarea rațelor alergătoare indiene, fermierii și grădinarii pot menține o agricultură sustenabilă și ecologică, reducând în același timp nevoia de substanțe chimice nocive.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video