![Peste 20 de localităţi din țară au semnat contracte pentru centre de colectare a deşeurilor Peste 20 de localităţi din țară au semnat contracte pentru centre de colectare a deşeurilor](https://media.dcnews.ro/image/202210/w670/peste-20-de-localitati-din-tara-au-semnat-contracte-pentru-centre-de-colectare-a-deseurilor_99505900.jpg)
Este vorba despre proiecte finanţate prin PNRR - Componenta 3, Managementul deşeurilor. La ceremonia de semnare au fost prezenţi premierul Nicolae Ciucă şi ministrul Mediului, Tanczos Barna. Cea mai mare parte a localităţilor au proiecte în valoare de 3,830 milioane lei, însă există şi investiţii mai semnificative, de exemplu la Arad, în valoare de 14,8 milioane lei.
Prim-ministrul a explicat că prin aceste proiecte va fi pusă la dispoziţia cetăţenilor o soluţie gratuită de colectare a deşeurilor din gospodării care nu sunt ridicate de operatorul de salubritate: mobilier vechi, cauciucuri, deşeuri de echipamente electrice şi electrocasnice, baterii uzate, deşeuri rezultate din demolări şi/sau construcţii.
'Astăzi au fost semnate primele contracte de finanţare pentru protecţia mediului. Discutăm de 565 de centre de colectare, care au alocată suma de 590 de milioane de euro. Sunt acei domni primari care au înţeles cât de important este acest demers şi cât de mult bine face acest demers comunităţilor pe care dumnealor le conduc. Această infrastructură de colectare voluntară este, practic, una complementară la celelalte măsuri şi proiecte derulate prin Ministerul Mediului. Discutăm de o valoare de 1,2 miliarde de euro pentru colectarea de deşeuri şi, de asemenea, un plan foarte ambiţios pentru noi, prin care ne propunem ca până în anul 2030 să nu mai ducem la centrele de colectare mai mult de 10% din deşeurile urbane', a afirmat premierul Ciucă. El şi-a exprimat convingerea că prin intermediul autorităţilor, dar şi prin acţiunea voluntară a cetăţenilor poate fi îndeplinit acest obiectiv.
Insulele ecologice digitalizate, de centrele integrate pentru marile oraşe şi instalaţiile de reciclare
Prim-ministrul a subliniat importanţa tranziţiei 'de la o societate a consumului la o societate a reciclării' şi la o industrie bazată pe principiile economiei circulare.
'Cred că este important ca în viitor să continuăm şi să ducem la bun sfârşit acest proiect, iar pe măsură ce proiectul se apropie de final să putem să identificăm soluţia, astfel încât să acoperim cât mai mult din teritoriul ţării şi să avem această soluţie extinsă la nivelul tuturor autorităţilor publice. Practic, acest demers este unul complementar la proiectele deja asumate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, prin care urmărim să asigurăm un management eficient al deşeurilor. Discutăm de insulele ecologice digitalizate, de centrele integrate pentru marile oraşe şi instalaţiile de reciclare, precum şi implementarea sistemului de garanţie returnare pentru ambalaje', a spus Ciucă.
Au fost semnate contracte de finanţare pentru următoarele localităţi: Toboliu (Bihor), Ocna Mureş (Alba), Râmnicu Vâlcea, Feteşti, Biharia (Bihor), Chişineu-Criş, Pomezeu (Bihor), Sighişoara, Bălăuşeri (Mureş), Botoşani, Reghin, Arad, Uricani (Hunedoara), Sângeorigiu de Mureş, Zlatna, Lupşa (Alba), Porumbacu de Jos (Sibiu), Oneşti, Braşov, Odorheiu Secuiesc, Petrila, Târgovişte.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video