![](https://media.dcnews.ro/image/202202/w670/peles_castel_foto_dcnews_34425600.jpg)
„Cultura este și ea o activitate economică, dar nu numai. Și nu mai putem, adică lucrurile sunt destul de clare și duc la niște pierderi care nu mai pot fi recuperate. Cum se întâmplă și cu energia. (...) Cultura se chinuie, însă cultura există, indiferent de câte piedici îi punem. Noi avem un buget, anul acesta, cu 45 la sută mai mare decât cel de anul trecut. Singurul lucru de care a trebuit să avem grijă este să nu dăm creșterea pe gaze. Chiar acum mi-a trimis domnul director al Muzeului Național Peleș factura de energie. Este înfiorător!”, a spus Lucian Romașcanu, ministrul Culturii, în cadrul interviului acordat DCNews.
„Noi am reușit, în ianuarie, să integrăm în Ordonanța 118 instituțiile de cultură și centrele culturale din administrarea centrală sau locală a statului, ceea ce îi va obliga - și pe Ministerul Energiei și pe furnizori - să compenseze până în ianuarie inclusiv prețul, iar din februarie oricum sunt incluși în schema de plafonare”, a subliniat Lucian Romașcanu.
„Deci, ne spuneți că, din bugetul Culturii, dacă ar fi să plătiți actualele facturi la energie, nu ați mai avea buget?”, a intervenit Bogdan Chirieac. „Nu am mai avea!”, a precizat ministrul.
„Eu vă spun un lucru pe care nu vreau să-l interpreteze nimeni. Anul trecut, vreo 83 la sută din bugetul Ministerului s-a dus pe salarii, restul alte cheltuielii, deci foarte subțire pe proiecte culturale. Noi cu această creștere am dat un nou suflu”, a mai spus Lucian Romașcanu.
Lucian Romaşcanu, despre problemele din cultură și din coaliția de guvernare
Valentin Răileanu, şeful Departamentului Tehnic al Muzeului Naţional Peleş, declarații
„Discutăm despre această sumă pentru ultima factură sosită la instituţia noastră pentru perioada 1-31 ianuarie 2022, în condiţiile în care consumul lunar a fost mai mic decât cel raportat în aceeaşi perioadă a anului trecut, dar totodată sesizând faptul că furnizorul a crescut din nou preţul unitar cu circa 27%. Situaţia este complicată în condiţiile actuale. Totul este delicat, este în analiză. Suntem în discuţii cu furnizorii. Guvernul României a aprobat OUG 3 de pe 31 ianuarie 2022 în care s-au stipulat prevederi privind plafonarea preţurilor la energie electrică şi gaze naturale.
Muzeul Peleş a completat, de asemenea, cereri pentru furnizorii de energie electrică şi gaze în susţinerea acestora cheltuieli şi în acordarea sumelor convenite şi stabilite prin aceste plafoane. Dar încă nu avem informaţia cât va fi acest plafon, care vor fi suplimentele acordate. Urmează ca managerul instituţiei şi Consiliul de Administraţie să ia în discuţie factura sosită ieri şi să stabilească măsurile necesare”, a declarat, marți, la Antena 3, Valentin Răileanu, şeful Departamentului Tehnic al Muzeului Naţional Peleş.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video