![Foto: Captură video Antena 3 CNN Foto: Captură video Antena 3 CNN](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/parinti-sebi-vlad-pascu_37743700.jpg)
Un nou termen de judecată în dosarul lui Vlad Pascu este programat astăzi la Judecătoria Mangalia, iar șoferul drogat care anul trecut a accidentat mortal doi tineri în localitatea 2 Mai va fi prezent în sală. Părinții lui Sebastian Olariu, unul dintre tinerii uciși în acest tragic accident, au făcut primele declarații înainte de a da ochii cu Vlad Pascu.
"Vreau să mă uit în ochii lui și chiar vreau să văd dacă regretă această faptă. Dar eu nu cred că regretă (...) Să știți că eu vreau doar să se facă dreptate. Nu vreau nimic altceva. Cred că o să se schimbe încadrarea. Am vorbit cu avocații și așa va fi", a declarat Valentin Olariu, tatăl lui Sebastian Olariu, înaintea termenului de astăzi.
Întrebat ce mesaj are pentru Vlad Pascu, acesta a spus: "Să vină la mormântul băiatului meu!".
Mama lui Sebi: Sper să facem dreptate copilului nostru
Totodată, mama lui Sebi spune că speră ca instanța să aprobe azi schimbarea încadrării juridice.
"Sperăm ca astăzi să avem un nou început, cineva să se gândească mai bine ce înseamnă ucidere din culpă, sper să se poată schimba această încadrare și să putem duce cumva planul la bun sfârșit, adică să facem dreptate copilului nostru", a declarat mama lui Sebi.
Și Mihaela Olariu a fost întrebată dacă are vreun mesaj pentru Vlad Pascu, tânărul care a provocat accidentul de la 2 Mai în urma căruia a murit fiul ei, Sebastian Olariu.
"Nu știu dacă voi putea să-l privesc pe Vlad Pascu în ochi. Nu știu ce i-aș transmite... L-aș întreba, de fapt, dacă poate să închidă ochii gândindu-se la ce a făcut sau poate nici măcar nu își dă seama ce a făcut. Nu știu dacă s-a gândit, nu știu dacă este cerebral, nu știu dacă își dă seama ce faptă gravă a făcut. După fața lui, ce am văzut acolo pe monitorul acela, nu îmi dau seama dacă el gândește ceva. (...) Pentru noi, am mai spus, viața s-a oprit atunci în loc și cel puțin pentru mine așa va rămâne. Noi vom lupta, noi ne vom face datoria față de fiica noastră care își dorește foarte mult, nu răzbunarea fratelui, dreptate pentru frate. Vom face tot ce ne stă în putință și vom face în așa fel încât să-și plătească pedeapsa", a mai spus Mihaela Olariu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video