![Sursă foto: Pexels (Kampus Production) Sursă foto: Pexels (Kampus Production)](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/terapie-tintita-moleculara-cancer_06197700.jpg)
În cadrul conferinței ”Cancerul poate fi învins prin prevenție, depistare precoce și terapie inovatoare”, medicul Andreea Catana a vorbit despre terapiile inovatoare, care pot fi adaptate fiecărui pacient.
”Este foarte important de menționat că actualmente medicina ne permite aceste tratamente țintite molecular și probabil este încă mult spus terapii personalizate, probabil că vom ajunge și acolo, adică fiecare pacient cu tratament pentru el. Deocamdată tratăm defecte genetice, care acum sunt depistate, la fel, prin niște testări de laborator și care ne permit să administrăm un tratament nu pentru boală în sine, ci pentru pacient și asta schimbă radical prognosticul evolutiv al pacienților. Intervenim și pe parte de terapie. Deocamdată, aceste terapii se folosesc în stadiile avansate de boală, acolo unde s-au epuizat celelalte linii terapeutice. Rezultatele sunt, din punctul nostru de vedere nemaipomenite și sperăm că aceste terapii țintite molecular, odată cu implementarea bordurilor moleculare, aceste discuții interdisciplinare, pe care le avem cu colegii noștri, să devină o practică medicală uzuală în oncologie”, a explicat medicul Andreea Catana, Medic Primar Genetică Medicală în cadrul clinicilor Regina Maria.
Două paciente cu cancer de sân pot evolua complet diferit
”Deci practic se pune în operă dictonul ”nu există boli, ci bolnavi””, a afirmat gazda dezbaterii, Val Vâlcu.
”Da, sunt de acord cu acest dicton”, a afirmat medicul. ”Exact așa cum l-ați denumit. Haideți să luăm un exemplu: două femei cu cancer de sân, ambele având 40 de ani, nu este tot una dacă una din ele are o mutație BRCA-1 sau un defect genetic, din acesta, născut, iar cealaltă s-ar putea să nu-l aibă. Evoluția lor este total diferită și din perspectiva recidivei bolii, și din perspectiva profilaxiei, din perspectiva terapiilor țintite molecular. Evident, există niște diferențe chiar pe același diagnostic histopatologic. De aceea și colegii noștri care lucrează pe partea de anatomie patologică folosesc testări complementare, pentru că actualmente încercăm să clasificăm patologia oncologică în subtipuri moleculare. Nu este suficient să ne uităm doar la nivel celular, trebuie să ne uităm și în celulă, pentru că am observat că sunt diferențe care au o valoare foarte mare în prognosticul pacientului, mai ales într-un stadiu avansat de boală”, a mai spus dr. Catana.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video