Doctor Gindrovel Dumitra, medic primar medicină de familie și instructor formator pentru Medicină de Familie (MF) a vorbit, pentru DCMediaGroup, în contextul conferinței ”Traseul pacientului cu osteoporoză – de la prevenție la management de excelență”, cu ocazia Zilei Internaționale de Luptă împotriva Osteoporozei (20 octombrie 2022).
Teama cea mai mare a medicilor
În acest context, medicul Gindrovel Dumitra a spus că ”rolul medicului de familie apare înainte ca pacientul să devină unul cu osteoporoză”. El a explicat că se referă la măsurile care pot fi luate pentru prevenirea apariției osteoporozei. ”Trebuie să spun că, într-adevăr, avem pacienți - mai ales paciente, care, după o anumită vârstă, dezvoltă un anumit nivel de osteoporoză. Apariția acestei boli poate fi prevenită, depistată precoce și tratată în cazul în care ea apare, astfel încât să împiedicăm apariția complicațiilor, în special fractura unui os patologic, care devine invalidantă. De asta ne e cel mai mult teamă” a spus medicul, care a subliniat că prevenția poate fi primară, secundară și terțiară pe acest sector.
La nivel de prevenție primară, conform medicului primar MF, se face consiliere cu pacienții care se află la risc. ”Există mai multe scoruri care pot ajuta medicul de familie ca, precoce, să aibă o discuție cu pacientele aflate în jurul vârstei de menopauză pe de o parte, dar și cu cei care au afecțiuni endocrine care duc, în final, la apariția osteoporozei chiar mai devreme” a declarat Gindrovel Dumitra.
Există șanse de remisiune
În cazul prevenției secundare, pe lângă scorurile aplicate, apare și necesitatea efectuării unor investigații ”care să evidențieze precoce apariția osteoporozei, astfel încât tratamentul să poată fi aplicat în stadii în care, pe lângă oprirea evoluției bolii, putem să avem chiar și o remisiune”.
Oamenii din mediul rural, acces îngreunat la investigații și tratament
Cu privire la pacienții care au deja instalată boala, ”lucrurile sunt un pic mai complicate” spune Gindrovel Dumitra: ”Marea majoritate a medicamentelor pentru osteoporoză se eliberează pe bază de scrisoare medicală, iar posibilitățile de investigație există doar în centrele mari, de obicei în localitățile reședință de județ și foarte puțin în mediul rural”.
”Ei bine, în mediul rural, lucrurile sunt foarte delicate” afirmă medicul, care explică că, în primul rând, nu există percepția riscului dezvoltării unei asemenea boli. Când apar primele semne și simptome, ”deja vorbim de apariția unor elemente dificil de îndreptat terapeutic”.
Gindrovel Dumitra consideră că, în acest moment, la nivelul medicinei de familie, se poate face foarte puțin, ”dovadă stând apariția unui număr destul de important de cazuri în forme avansate”, dar și ”a unor pacienți care au o fractură post-patologică, în special de col femural, care, culmea, în secolul nostru, poate avea evoluție către deces”.
”De obicei, pacienții ne spun ”mie nu mi se poate întâmpla”” afirmă medicul de familie. Gindrovel Dumitra atenționează că este nevoie de un program organizat de screening. ”Acum, indicele FRAX este aplicat în anumite cabinete medicale și doar într-un mod cât se poate de oportunist” subliniază el, în acest context.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video