![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/fonduri-europene-otopeni_27196700.jpg)
Adrian Constantin, candidatul PSD la Primăria Otopeni, a vorbit la DC Votez despre intenția de a atrage fonduri europene pentru noi investiții în Otopeni, zonă din ce în ce mai populată de familii tinere.
Adrian Constantin: Am identificat surse noi (n.r. fonduri europene), spre exemplu pentru grădinițe și creșe. E deja știut că stau destul de înghesuiți copiii în grădinițe și-n școală pentru că sunt foarte mulți. Otopeni este un oraș tânăr, chiar este! Sunt foarte mulți tineri cu foarte mulți copii.
Bogdan Chirieac: S-au mutat foarte mulți tineri din București în Otopeni la o căsuță și un pic de grădiniță și au nevoie și de școli acum pentru ăia mici, pentru că să-i duci în București dimineața durează două ore.
Adrian Constantin a confirmat: Da, așa este. Chiar ieri am văzut la MIPE pe site că s-a deschis Prioritatea 3 pentru grădinițe și creșe, știți cum e cu zona de fonduri, ele trebuie luate, trebuie depuse proiecte. Și sunt, inclusiv în zona de reabilitări de blocuri - e Prioritatea 6 dacă nu mă înșel, sunt și pe zona de AFM... ele sunt, au mai fost date hotărâri de Consiliu Local în această zonă. Dar în zona asta, cumva, nu s-au aplicat fonduri europene pe aceste priorități (fostele axe). Noi ne dorim un grad cât mai mare de absorbție de fonduri, în special europene, dar și guvernamentale, bineînțeles.
Bogdan Chirieac: Până acum Otopeniul a atras fonduri europene?
Adrian Constantin: Europene... nu știu exact. Ceva fonduri au tras. Pe Anghel Saligny, pe AFM, dar nu-s fonduri europene.
Bogdan Chirieac: Sunteți eligibili pentru atracția de fonduri europene? Știți de ce vă întreb? PIB-ul per capita în Otopeni e foarte ridicat.
Adrian Constantin: Da, așa este. Suntem undeva la top 3 în țară.
Bogdan Chirieac: Ce ați face prima dată cu aceste fonduri europene?
Adrian Constantin: Cred că grădiniță, creșă și școală, apoi reabilitare de blocuri. Din păcate avem foarte puține blocuri reabilitate, în continuare arată ca în anii '80 când au fost construite.
Emisiunea completă, aici:
Partidul Social Democrat – Organizația Județeană Ilfov, CMF: 21240002
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video