Olanda - Argentina. ”Pumele” lui Messi au învins, la penalty-uri, ”portocala mecanică”
Autor: Andrei Itu
Olanda - Argentina. Naționala lui Messi vrea să profite de eliminarea rivalei Brazilia de la CM 2022
Selecţionatele Olandei şi Argentinei au disputat o partidă, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Nahuel Molina (35) şi Lionel Messi (73 - penalty) au marcat pentru sud-americani, dar Olanda a smuls egalul prin dubla lui Wout Weghorst (83, 90+11). Au urmat două reprize de prelungiri, a 15 minute fiecare. După executarea penalty-urilor, Argentina s-a calificat în semifinale!

Argentina va întâlni Croația în semifinale, care a eliminat Brazilia în sferturi!

Echipele de start:

Olanda:

23. Andries Noppert - 2. Jurrien Timber, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake - 22. Denzel Dumfries, 15. Marten De Roon, 21. Frenkie De Jong, 17. Daley Blind - 8. Cody Gakpo - 7. Steven Bergwijn, 10. Memphis Depay.

Selecţioner: Louis van Gaal.

Rezerve: 1. Remko Pasveer, 13. Justin Bijlow - 3. Matthijs De Ligt, 6. Stefan De Vrij, 9. Luuk De Jong, 11. Steven Berghuis, 12. Noa Lang, 14. Davy Klaassen, 16. Tyrell Malacia, 18. Vincent Janssen, 19. Wout Weghorst, 20. Teun Koopmeiners, 24. Kenneth Taylor, 25. Xavi Simons, 26. Jeremie Frimpong.

Argentina:

23. Emiliano Martinez - 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 25. Lisandro Martinez - 26. Nahuel Molina, 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister, 8. Marcos Acuna - 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez.

Selecţioner: Lionel Scaloni.

Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli - 2. Juan Marcos Foyth, 3. Nicolas Tagliafico, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 11. Angel Di Maria, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 17. Alejandro Gomez, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez.

Arbitru: Antonio Mateu Lahoz; arbitri asistenţi: Pau Cebrian Devis, Roberto Diaz Perez Del Palomar (toţi din Spania); al patrulea oficial: Victor Gomes (Africa de Sud).

VEZI ȘI - Neymar a scris degeaba istorie la Cupa Mondială. Nu s-a putut bucura după ce Croația a produs surpriza cu Brazilia în sferturi

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins formaţia Braziliei cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, vineri, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri.

Cvintupla campioană mondială a fost echipa care şi-a creat mai multe ocazii de gol, dar Croaţia a reuşit să se impună din nou la loviturile de departajare, demonstrând un psihic de fier.

Neymar (105+1) a deschis scorul în prelungiri pentru Selecao, dar Bruno Petkovic (117) a egalat, pentru ca la loviturile de departajare să rateze Rodrygo şi Marquinhos, în timp ce croaţii au transformat tot, prin Nikola Vlasic, Lovro Majer, Luka Modric şi Mislav Orsic. Vezi detalii aici!

Neymar l-a egalat pe Pele după meciul cu Croația, dar Brazilia pleacă acasă de la Mondialul din Qatar

Prin urmare, starul legitimat la PSG a ajuns la un număr de 77 de goluri pentru naționala Braziliei și i-a egalat recordul legendarului Pele, de cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei. Însă, Neymar nu s-a putut bucura de această realizare și a izbucnit în lacrimi, după meciul pierdut cu Croația. Vezi foto aici!