![O femeie din Sibiu a dat sute de euro pe un câine de rasă. Ce a primit, în schimb. "Cățelul avea burta mare și se tot scărpina" / Foto: Captură video Pro Tv O femeie din Sibiu a dat sute de euro pe un câine de rasă. Ce a primit, în schimb. "Cățelul avea burta mare și se tot scărpina" / Foto: Captură video Pro Tv](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/caine-femeie-sibiu_53944000.jpg)
O femeie din Sibiu, dar care locuiește în Austria, și-a dorit mult să cumpere un câine din rasa Poodle Caniche Mini Toy, dar pentru că în orașul în care locuiește momentan - Innsbruck, acești câini sunt foarte scumpi, femeia s-a gândit să-și cumpere unul din România, mai exact din Sibiu. Ea a comandat câinele, iar proprietara i l-a trimis în Linz, de unde sibianca a preluat patrupedul. Când a ajuns acasă împreună cu câinele aceasta a avut parte de o surpriză neplăcută.
"Cățelul avea burta mare și se tot scărpina. L-am dus a doua zi la veterinar și medicul mi-a spus că am adus cățelul ilegal și că nu are cip. Mi l-a luat, l-a băgat în carantină 21 de zile, timp în care îi va face injecțiile necesare. De marți este în carantină și pe 3 sau 4 aprilie trebuie să îl iau. Îmi pare rău că s-a întâmplat așa pentru că eu mi-am dorit cățelul acesta. Doctorul mi-a zis că s-ar putea să nu fie rasa pe care am cumpărat-o eu, ci o corcitură, dar asta nu mă mai interesează, ci vreau să fie bine", a povestit Maria pentru Ora de Sibiu.
Proprietara câinelui, de negăsit
Femeia a vrut ulterior să ia legătura cu persoana de la care l-a cumpărat, dar nu a reușit.
"Am sunat-o pe doamna de la care l-am cumpărat să o întreb de ce m-a păcălit, dar mi-a blocat numărul. După o săptămână am sunat-o iar după alt număr și mi-a răspuns foarte urât și a zis că nu e vina ei, ci a medicului. I-am spus că dacă voia mai mulți bani îi dădeam, dar să nu mă pună în situația asta că aici nu e ca în România unde poți să ții un câine în curte și să nu te întrebe nimeni dacă e vaccinat", spune Maria.
Femeia a plătit pentru cățel 450 de euro și pentru că acesta se află acum în carantină trebuie să mai achite peste 700 de euro.
"Eu sper să nu îmi dea și amendă pentru că a ajuns cățelul în țară ilegal. Am făcut o greșeală, mai bine luam din Austria cățel", concluzionează Maria.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video