![](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/farfurii_30115700.jpeg)
„Jumări și untură. Da, nu strâmbați din nas și nu vă arătați îngrețoșați de atâta grăsime - de la celula nervoasă și creier, până la secreția de hormoni și sănătatea pielii, tot organismul are nevoie de grăsime. Din grăsime creștem când suntem copii și cu grăsime funcționăm optim când suntem adulți, nu din apă și frunze. Bineînteles că elementul cheie este cantitatea și tipul grăsimii. La capitolul cantitate avem nevoie de 10-20g grăsime/zi, pe cât posibil provenită din surse cât mai variate, pentru că fiecare tip de grăsime are altă compoziție de acizi grași. Însă atenție, uleiul vegetal este cea mai concentrată formă de grăsime, cu 0% apă și 100% lipide, în timp ce untul și untură au max 80% grăsime și 10-15% apă.
Mult timp s-a spus despre grăsimile animale că ar duce la creșterea colesterolului în sânge, fapt dovedit neadevărat la nivel mondial încă din 2013. Acum trebuie să reabilităm reputația grăsimii animale reamintind ceea ce bunicii noștri știau de când lumea: nu există o grăsime mai stabilă la încălzire și mai potrivită pentru prăjit decât untura!! De la cartofi și mămăligă, până la carne și cârnati, tot ce e prăjit în untură e savuros și sănătos.
Și nu doar noi, ca români știm asta, am găsit untură amestecată cu boia sau ierburi aromatice oferită pe post de unt în restaurante sofisticate din Austria, Germania, Spania și Italia. Din Toscana am adus untură cu busuioc și sare pe care ei o numeau "unt de Chianti" și pe care o puneau peste cartofii fierbinți, copți în coajă la cuptor.
Cât de jumări trebuie să zic că nu oricine știe să le facă bune cu adevărat: crocante și sfărâmicioase în același timp, adică prăjite până când grăsimea aproape se "evaporă", iar ele devin ca un burete uscat, deloc grețos/gras. Dar asta nu înseamnă că nu merg de minune cu pâine de casă, ceapă și un strop de "tărie", ca să deschidem apetitul", a scris, joi, nutriționistul Mihaela Bilic pe contul de Instagram.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video