![Nu mai arunca periuțele de dinți - le poți folosi pentru a-ți curăța casa. Trucurile gospodinelor cu experiență Sursa - Pexels Nu mai arunca periuțele de dinți - le poți folosi pentru a-ți curăța casa. Trucurile gospodinelor cu experiență Sursa - Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/nu-mai-arunca-periutele-de-dinti---le-poti-folosi-pentru-a-ti-curata-casa--trucurile-gospodinelor-cu-experienta--sursa---pexels_57433500.jpg)
Periuțele vechi sunt valoroase și în bucătărie. Mulți știu că doar cartofii, gătiți în coajă, își păstrează toate substanțe nutritive importante, cum ar fi vitamina C, vitamina B6 și diverse alte minerale
Cu toate acestea, este extrem de dificil să curățăm cartofii doar cu apă. Însă o periuță de dinți veche ne va ajuta să-i curățăm în doar câteva minute.
Sarea, salvatorul nostru în situații dificile: Cinci trucuri cu alimentul minune
Pentru aragaz - Unele pete de grăsime nu sunt atât de ușor de curățat, prin urmare o periuță de dinți veche ne vine în ajutor. O putem folosi pentru curățarea zonelor acoperite cu un strat gros de grăsime.
De asemenea, este dificil de curățat și alte obiecte din bucătărie doar cu un burete, mai ales când vine vorba despre paharele de vin sau cele de cristal. Ne salvează o periuță de dinți, care va curăța cu ușurință orice zonă greu accesibilă.
Rosturile dintre gresie și faianță sunt murdare și este aproape imposibil să le curățați cu o cârpă sau un burete? Vă ajută o periuță de dinți. Aplicați puțin detergent pe periuță și frecați bine zona murdară. După aceea, puteți șterge bine zona cu o cârpă curată. Dacă e cazul să îndepărtați petele persistente, utilizați pastă abrazivă, făcută din bicarbonat de sodiu și puțină sare.
Sarea, salvatorul nostru în situații dificile: Cinci trucuri cu alimentul minune
Dacă aveți dulapuri masive cu mânere încrustate, atunci curățarea lor este dificilă. Prin urmare, folosiți o periuță veche de dinți în acest scop.
Marginile chiuvete, în special unde se îmbina cu restul elementelor de mobilier, sunt greu de curățat fără ajutorul unei periuțe, care poate pătrunde în spațiile înguste. Folosește periuța de dinți pentru a îndepărta murdăria.
Marginile geamurilor, în special a tâmplăriilor din P.V.C., necesită curățare constantă, pentru a evita depunerile de mizerie și formarea mucegaiului. Cu ajutorul unei periuțe de dinți poți curăța șanțurile tâmplăriei.
De asemenea, cu ajutorul unei periuței de dinți se pot curăța vasele, lingurile și bijuteriile de argint, care trebuie frecate cu puțin bicarbonat sau chiar cu pastă de dinți.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video