Nicolae Stanciu, evoluţie perfectă la Slavia Praga. Trei goluri şi o pasă decisivă în Cupa Cehiei
Autor: Mihai Ciobanu
Stanciu e încrezător înaintea meciului cu Israel: Suntem într-un moment bun, am progresat
Nicolae Stanciu a reuşit un hat-trick pentru Slavia Praga în Cupa Cehiei.

Internaționalul român Nicolae Stanciu a salvat onoarea echipei sale, Slavia Praga, marcând trei goluri și oferind o pasă decisivă în meciul din Cupa Cehiei, jucat în deplasare împotriva echipei de liga a 3-a Slovan Velvary. Gazdele au condus la pauză cu 2-0, praghezii revenind în repriza secundă.

Slovan Velvary a marcat primele două goluri, în prima repriză, în minutele 14 și 40, prin Vopat și Tenkl (din penalty).

După revenirea de la vestiare, Stanciu contribuit decisiv la preluarea conducerii de către Slavia, praghezii marcând 3 goluri în 5 minute. Întâi, Stanciu a redus din handicap, în minutul 55, după care trimis o centrare ideală pentru Traore, care a egalat cu o lovitură de cap, în minutul imediat următor (2-2, min 56).

Stanciu și-a continuat evoluția perfectă, marcând din penalty, în minutul 60, după care a închis tabela, în primul minut suplimentar de joc, cu un gol marcat din lovitură liberă (4-2, min. 90+1).

Slavia Praga s-a calificat astfel în optimile de finală ale Cupei Cehiei, Stanciu ducând acasă mingea pe care a introdus-o de 3 ori în poarta adversă, informează Mediafax.