Nadal, învins dramatic în turneul de revenire. Meci electrizant cu Jordan Thompson
Autor: Alexandru Negrici
Sursa: Agerpres
Rafael Nadal a revenit pe terenul de tenis pentru a-și testa abilitățile într-un meci tensionat împotriva lui Jordan Thompson la turneul de la Brisbane. Însă, în cadrul unei partide extrem de intense, fostul lider al clasamentului ATP a suferit o înfrângere dramatică împotriva lui Thompson.

Cu un scor final de 5-7, 7-6(6), 6-3 în favoarea lui Thompson, Nadal a ratat trei mingi de meci și a pierdut șansa de a avansa în semifinalele competiției de categorie 250.

Confruntarea dintre Nadal (clasat 672 ATP, 37 de ani) și Thompson (clasat 55 ATP, 29 de ani) a fost o demonstrație remarcabilă de abilități și pasiune pentru tenis. Meciul desfășurat pe „Pat Rafter Arena” a fost unul plin de suspans și momente electrizante, reprezentând poate unul dintre cele mai intense și spectaculoase jocuri de la începutul anului și al sezonului.

Echilibrul a fost cuvântul de ordine al întâlnirii dintre cei doi jucători, Thompson reușind să răspundă la multe dintre atacurile lui Nadal și să se apere în mod remarcabil.

Primul set, adjudecat de Nadal cu scorul de 7-5, a fost o luptă ce a durat o oră și 11 minute. Acesta a fost doar începutul unei întâlniri pline de emoție și abilități tehnice remarcabile.

Dincolo de raliurile intense și lovituri adânci, meciul a inclus și momente-cheie precum tie-break-ul din setul al doilea. Nadal a ratat o minge de meci la 5-4, iar tie-break-ul a continuat cu aceeași dramă și intensitate întregul meci.

Deși Nadal a avut un avantaj de 3-0 și alte două mingi de meci la 6-4 în tie-break, Thompson a reușit să revină spectaculos și să câștige setul, evitând astfel înfrângerea într-un moment critic al meciului.

Jordan Thompson, cu un joc defensiv impresionant și o abilitate remarcabilă la fileu, a reușit să îl destabilizeze pe Nadal. Acesta din urmă a resimțit presiunea adversarului, iar Thompson a reușit break-ul decisiv la 2-1 în setul decisiv.

În ciuda unui time-out medical solicitat de Nadal spre finalul meciului, Thompson și-a menținut ritmul și controlul asupra jocului, ajungând la un avantaj de 5-2. Cu un ultim efort, Nadal și-a câștigat serviciul, însă Thompson și-a păstrat calmul și a încheiat meciul în victorie.

Această partidă epică de la Brisbane s-a întins pe parcursul a trei ore și 25 de minute, culminând cu o victorie impresionantă a lui Jordan Thompson la miezul nopții, ora locală.

Astfel, acest meci a reprezentat o lecție importantă pentru Nadal și o demonstrație a talentului și rezistenței lui Thompson, care a obținut poate cea mai importantă victorie din cariera sa împotriva unei legende a tenisului precum Rafael Nadal, deținător a 22 de titluri de Grand Slam în palmaresul său.