Moţi, gol pentru Ludogoreţ Razgrad
Autor: Mihai Ciobanu
Fotbal, Liga I
Fundaşul român Cosmin Moţi a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, care a învins-o pe Botev Plovdiv cu scorul de 3-2, în deplasare, într-o partidă din etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Bulgariei.

Botev a condus cu 2-0 după primul sfert de oră al partidei, prin golurile marcate de Serkan Yusein (8) şi Todor Nedelev (14), dar campioana a revenit după pauză, Cosmin Moţi (58 - penalty) a redus din diferenţă, apoi sud-africanul May Mahlangu, adus recent de la Dinamo Bucureşti, a egalat cu o lovitură de cap (62), el pasând decisiv şi la ultimul gol, semnat de Marcelinho (89).

Moţi a jucat tot meciul, primind un cartonaş galben în min. 33, în timp ce atacantul Claudiu Keşeru a fost şi el integralist, fiind avertizat cu un galben în min. 25. Mahlangu a intrat la pauză. Moţi a marcat primul său gol în acest campionat, în 7 partide disputate.

În clasament, pe primul loc se află ŢSKA Sofia, cu 22 puncte, urmată de Levski Sofia, 22 puncte, Ludogoreţ Razgrad, 20 puncte.