![Foto: Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” Foto: Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/ana-aslan_86122200.jpg)
„Pe 20 mai 2024, la împlinirea a 36 de ani de la dispariția acad. Ana Aslan, a avut loc evenimentul intitulat „Ana Aslan: Promisiunea tinereții în trup și suflet”, moment cu ocazia căruia s-a reconfirmat parteneriatul dintre Institutul Național de Gerontologie și Geriatrie ce îi poartă numele și Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, care a avut ca obiectiv salvarea și digitalizarea documentelor din arhiva institutului, referitoare la importanta personalitate românească, precum și inventarierea documentelor care aparțin Muzeului INGGAA.
În cadrul acestui parteneriat s-a recurs la restaurarea, clasificarea, prelucrarea și scanarea documentelor și fotografiilor aparținând institutului și muzeului acestuia. Proiectul a necesitat o muncă intensă din partea specialiștilor BCU, având în vedere faptul că documentele aveau un grad de deteriorare extrem de avansat”.
O arhivă care cuprinde patru decenii și 100 000 de documente
„Odată cu comemorarea trecerii în neființă a acad. Ana Aslan, ca un omagiu peste timp adus acesteia, am reușit, nu fără eforturi, să finalizăm proiectul de renaștere a memoriei gerontologiei și geriatriei românești și a institutului condus de domnia sa, prin revitalizarea și aducerea la cunoștința publicului a muncii acesteia și a institutului căruia i-a dedicat întreaga sa ființă. Arhiva conține documente cu privire la activitățile și cercetările profesorului și ale institutului pentru o perioadă de 40 de ani, începând cu anii ‘50, până la începutul anilor ‘90.
O mare parte a activității de cercetare și de practică medicală a Anei Aslan se poate parcurge în cele aproximativ 100 000 de documente lăsate în urma sa în cadrul institutului național care, astăzi, îi poartă numele”, a declarat Mireille Rădoi, director general al BCU „Carol I”, în alocuțiunea ținută la deschiderea evenimentului.
„Cu prilejul acestei mese rotunde, au luat cuvântul: din partea INGG „Ana Aslan”, Sergiu Pantea, managerul institutului, dr. Antoaneta Bucur, directorul medical, dr. Irina Ivănescu, dr. Cristina Ghilimei și psih. Rozeta Drăghici; din partea UMF „Carol Davila”, prof. univ. Gabriel Ioan Prada, iar din partea BCU „Carol I”, Alina Munteanu, șef serviciu Conservarea Colecțiilor, și Filica Drăghici de la Biroul de Bibliofilie Manuscrise.
Precizăm că arhiva scanată va fi disponibilă începând cu luna iunie pe site-urile celor două instituții partenere, iar cei interesați vor descoperi peste 100 000 de documente și peste o mie de fotografii inedite ce surprind viața profesională și personală a acad. Ana Aslan.” arată un comunicat BCU Carol I.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video