![Inquam Photos / George Călin Inquam Photos / George Călin](https://media.dcnews.ro/image/202310/w670/ciolacu-iohannis-inquam-photos---george-calin_20197300.jpg)
În emisiunea ”Ce se întâmplă?”, realizată de jurnalistul Răzvan Dumitrescu la DCNewsTV, sociologul Mirel Palada (Sociopol) afirmă, cu privire la PSD, că ”în 2020, a avut un moment cretin, când a obținut 23% la europarlamentare, ocolind glonțul de a fi sub USR (22%), ca la parlamentare să ia un 28% chinuit. Atunci, a avut o perioadă de oscilație între 25 și 30%. În anul fatidic 2021, Iohannis a schimbat narativul și (...) a scos USR-ul de la guvernare, a băgat PSD-ul. S-a supărat lumea pe el și PSD-ul, pe logică de câștigător, pentru că a fost o percepție de învingător în situație de concurență politică, s-a dus până-n 40%. Apoi a stat în 35% și a început să planeze. În orice alegeri este efectul planorului. Acum PSD a căzut de la 35%, în 2 ani, până la 27 - 28%, a mai crescut când a venit Ciolacu la Palatul Victoria, premier, când s-a întors în 33 - 34%. Acum e la 30%, plus - minus”.
Vezi mai mult în video:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video