![](https://media.dcnews.ro/image/202106/w670/logo-nationala-romaniei_59641900.jpg)
Selecționata olimpică a României s-a reunit pe 30 iunie la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, acolo unde se va pregăti în regim închis până la plecarea în Japonia, programată pe 15 iulie. Selecționerul Mirel Rădoi a decis să îl cheme la lot pe Florin Ștefan.
Deoarece Denis Ciubotariu și George Pușcaș au fost rechemația la cluburile lor, selecționerul Mirel Rădoi a fost nevoit să apeleze la alți doi jucători. Astfel, în cursul zilei de miercuri acesta a decis să apeleze la Andrei Sîntean, fotbalistul care în sezonul trecut a bifat 20 de meciuri pentru Hermannstadt.
De asemena, Mirel Rădoi l-a convocat și pe Florin Ștefan, fotbalist care a fost prezent și la EURO 2019, unde a fost titular în 3 din cele 4 partide disputate de tricolori. Acesta este momentan liber de contract, aducerea lui nefiind legată de acordul vreunui club, potrivit Mediafax.
Ștefan și Sîntean au ajuns aseară în cantonamentul de la Mogoșoaia.
Componența actuală a lotului României pentru Jocurile Olimpice:
Portari: Marian Aioani (Farul Constanța), Mihai Popa (Astra), Ștefan Târnovanu (FCSB);
Fundași: Andrei Rațiu (Villarreal/Spania), Ricardo Grigore (Dinamo București), Andrei Chindriș (FC Botoșani), Virgil Ghiță (Farul Constanța), Alexandru Pașcanu (Ponferradina/Spania), Radu Boboc (Farul Constanța), Florin Ștefan;
Mijlocași: Andrei Ciobanu (Farul Constanța), Marius Marin (Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Dobre (Dijon/Franța), Valentin Gheorghe (Astra), Ion Gheorghe (FC Voluntari), Tudor Băluță (Brighton/Anglia);
Atacanți: George Ganea (Farul Constanța), Andrei Sîntean (Hermannstadt).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video