Politologul și expertul în securitate Caleb Larson, într-un material publicat de revista americană National Interest, povestește cum USS Halibut a reușit să intercepteze comunicațiile sovieticilor, fără ca aceștia măcar să bănuiască. Iar SUA au avut acces la date confidențiale, transmise printr-un cablu subacvatic, timp de aproximativ 10 ani, informează DefenseRomania.
Obiectivul misiunii: Interceptarea comunicațiilor sovietice prin cablul subacvatic care lega baza navală sovietică din Peninsula Kamchatka de cea din Vladivostok
Astfel, în timpul Războiului Rece, în anii 1970, o bază din estul sovietic, din Orientul Îndepărtat Rus în Peninsula Kamchatka, era conectată printr-un cablu subacvatic de o bază navală din Vladivostok, în apropierea graniței cu China și Coreea de Nord. Americanii au descoperit că prin cablul respectiv sovieticii transmiteau informații militare cu caracter confidențial.
Însă identificarea unui asemenea cablu este identică cu găsirea unui ac în carul cu fân. Iar mai apoi misiunea a fost una cu adevărat demnă de scenariul filmelor de la Hollywood.
Se presupune că americanii au identificat cablul datorită ...
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video