Mircea Lucescu face eventul. Dinamo Kiev a câștigat și Cupa Ucrainei
Autor: Rodica Mitu
Mircea Lucescu a realizat, joi seară, eventul cu Dinamo Kiev, după ce a învins în finala Cupei Ucrainei pe Zorya, în prelungiri. Dinamo este deja câștigătoare a campionatului, tehnicianul român realizând astfel dubla cu echipa a cărei fani continuă să îl conteste.

Finala de joi s-a încheiat cu scorul de 0-0, după 90 de minute. În prelungiri, Tsygankov a marcat golul victoriei, în minutul 98, după care, în minutele suplimentare ale primei reprize de prelungiri, a ratat o lovitură de la 11 metri.

Dinamo Kiev a câștigat campionatul cu 65 de puncte, 14 peste Șahtior, redevenind campioană după 5 ani de pauză.

Cupa Ucrainei câștigată joi, cu Mircea Lucescu la Timonă, este cea de a 13-a din palmaresul clubului.

VEZI ȘI: Previziunea lui Radu Tudor și cum funcționează Iron Dome