![](https://media.dcnews.ro/image/201604/w670/plaja_63200600.jpg)
"Legea turismului, în ansamblul ei, este importantă, pentru că la ora actuală sunt 75 de acte normative care reglementează acest domeniu de activitate. Ori le centralizăm şi le reducem, ori le lăsăm aşa şi tot timpul va fi haos în reglementarea activităţii de turism din România.
Gândiţi-vă că principalul act normativ care reglementează activitatea de turism în România este Ordonanţa 58 din 1998. Noi am venit cu o modificare şi am introdus Organizaţiile de Management al Destinaţiilor (OMD) şi cu ataşatul în turism, în august 2017.
Dar până acum nu s-a modificat nimic în Ordonanţa 58/1998, deci avem un act normativ care reglementează de 20 de ani o activitate - ţinând cont şi de faptul că am intrat în Uniunea Europeană, dar nimeni nu a intervenit pe partea de reglementare. În actuala situaţie cred că trebuie să facem o reglementare cât mai eficientă", a spus ministrul turismului, potrivit Agerpres, miercuri.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video