![Foto: Facebook Mircea Badea Foto: Facebook Mircea Badea](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/mircea-badea-cariera-jurnalism_33528200.jpg)
Realizatorul TV Mircea Badea a povestit cum și-a început cariera în jurnalism, deși inițial nu avea nicio legătură cu acest domeniu. Totul a început în anul 1992, atunci când realizatorul emisiunii "În gura presei" de la Antena 3 CNN era anul I la Facultatea de Matematică. La acea vreme, se angajase paznic la o casă de schimb valutar.
Mama lui nu era mulțumită cu o asemenea meserie pentru fiul ei așa că a încercat să îl ajute să găsească un alt job. Ea a fost cea care a vorbit despre fiul ei cu o fostă colegă din facultate - Jeana Gheorghiu. Aceasta l-a ajutat ulterior pe Mircea Badea să se angajeze la radio, în anul 1993, iar de acolo a început cariera în jurnalism a acestuia.
Mircea Badea: M-a trimis mama, pe sistem de nepotism
"S-a plâns unei prietene, din tinerețe, din facultate, Jeana Gheorghiu. O întreba Jeana Gheorghiu, care era o doamnă absolut extraordinară, fabuloasă, irepetabilă, inimitabilă și de o inteligență complexantă. Și a întrebat-o pe mama: "Ce mai face fii-tu? Fac un radio acum. Trimite-l să vedem dacă e bun de ceva".
Și m-a trimis mama, pe sistem de nepotism. Eu am crezut că mă duc să fiu bodyguard la Radio Total, am zis că e foarte bine. Eu m-am dus: «Gata, unde stau?!» Și m-a trimis pe teren să fac reportaje", a povestit anterior Mircea Badea în cadrul emisiunii iThink cu Iusti Fudulu.
Prima transmisiune la radio
Mircea Badea a povestit și care a fost prima transmisiune din teren pe care a făcut-o.
"Și le-am transmis de la o alba-neagra. La fiecare gură de metrou era cu alba neagra. Și am făcut o relatare la telefonul public, cu fise", a povestit Mircea Badea. Cu toate acestea, a fost un reportaj de succes, care l-a făcut unul dintre reporterii speciali de la Radio Total.
Ulterior a fost concediat de la Radio Total, dar a continuat cu jurnalismul. Astfel, după 32 de ani, Mircea Badea susține că toată cariera lui i se datorează prietenei mamei sale.
"Îi sunt recunoscător Jeanei Gheorghiu, care din păcate nu mai este printre noi", a adăugat jurnalistul.
Pentru câțiva ani, Mircea Badea a renunțat la activitatea din televiziune, concentrându-se pe afaceri, dar apoi a revenit în presă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video