![Mihai Trăistariu: Am sărit și eu calul de câteva ori/Lumea e interesată când e ceva rău Mihai Trăistariu: Am sărit și eu calul de câteva ori/Lumea e interesată când e ceva rău](https://media.dcnews.ro/image/202401/w670/traistariu_06067100.jpg)
Mihai Trăistariu a acordat un interviu în exclusivitate pentru RADIO DCNEWS unde a vorbit despre Eurovision 2024. Aceasta este prima parte a interviului.
Eurovision reflectă foarte bine showbiz-ul anului 2024
"Eu sunt fan Eurovision de 20 de ani. Urmăresc toate edițiile, chiar dacă sunt sau nu acolo. Am și participat de 11 ori în finala românească. Sunt foarte ancorat în fenomen, cunosc tot ce se întâmplă acolo. Am văzut și cum s-a schimbat concursul de-a lungul timpului. S-a schimbat în bine cumva, pentru că sound-ul muzical se modernizează, nu poți să rămâi cu melodii băbăcioase, să zic așa, melodii vechi, însă nu aici e problema. Problema e introducerea votului publicului, care nu exista la început. În anii '50, mai exact în 1956, când s-a lansat Eurovision, era doar juriul, iar concursul era de creație muzicală și atunci conta doar melodia, textul, linia melodică. În timp, după 20-30 de ani, au introdus și votul publicului (50% cu 50%), și atunci publicul vrea și un pic de spectacol, un pic de show, ceva inedit, extravagant. În ultimii ani s-a exagerat un pic, în sensul că oamenii vin chiar și cu nebunii pe scenă. Acum am avut artiști goi-pușcă, Irlanda a venit cu draci, cu vârcolacul, și-a pus coarne în cap", a spus Mihai Trăistariu.
"Câștigătorul a declarat că nu e nici fată, nici băiat, a venit cu fustița pe scenă, deci s-a transformat totul destul de aiurea, deși arta, în general, necesită o liberă exprimare. Și atunci, vii cu ce crezi tu pe scenă", a adăugat acesta.
Interviul complet poate fi găsit pe RADIO DCNEWS:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video