MIhai Răzvan Ungureanu, demisie de la șefia SIE. Cine asigură interimatul
Autor: DCNews Team | Publicat pe: 26 sep 2016, 14:17
WhatsApp
Directorul Serviciului de Informaţii Externe, Mihai-Răzvan Ungureanu, a demisionat, luni, din funcţie. 

În urma demisiei lui Mihai-Răzvan Ungureanu de la șefia SIE, conducerea interimară a instituției va fi asigurată de Silviu Predoiu

Generalul Silviu Predoiu, născut pe 5 august 1958, la Bucureşti, şi este adjunct al şefului Serviciului de Informaţii Externe (SIE) din data de 18 noiembrie 2005. Predoiu a fost director interimar al SIE de patru ori.

Între anii 2000–2004, Silviu Predoiu deţine funcţia de şef de direcţie în cadrul SIE, conducând pe rând următoarele departamente: combaterea crimei organizate (2000-2004), antiterorism (2002-2003) şi apoi protecţie internă (2003-2004). Urmează în această perioadă o serie de programe de pregătire specifică organizate de servicii partenere euro-atlantice (2000-2003), în urma cărora este înaintat la gradul de colonel (2002) şi general de brigadă - cu o stea (2004).

După o scurtă perioadă (2004-2005), în care a fost şef direcţie generală (contraspionaj şi protecţie internă), generalul Silviu Predoiu a fost numit la data de 18 noiembrie 2005 în funcţia de adjunct al directorului SIE. În anul 2006, Silviu Predoiu a fost înaintat la gradul de general-maior (cu două stele), în 2008, a primit gradul de general-locotenent (cu 3 stele), iar în 2011 a ajuns la patru stele – general.

Predoiu a fost director interimar al SIE în perioadele 20 iulie - 4 octombrie 2006, 19 martie – 5 decembrie 2007, 8 februarie 2012 - 27 februarie 2012 şi 23 septembrie 2014 - 29 iunie 2015.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?