Mihaela Buzărnescu - Fina Ferro, rezultat la Lausanne
Autor: Rodica Mitu
Tenis
Tenis
Mihaela Buzărnescu a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale turneului de la Lausanne (Elveția), după ce a pierdut în fața franțuzoaicei Fina Ferro, scor 6-1, 6-7 (2), 5-7.

Mihaela Buzărnescu și-a adjudecat fără emoții primul set, în 21 de minute, cedând doar game-ul inaugural. Probleme au apărut în actul al doilea. Românca a condus cu 5-2, dar a pierdut avantajul și s-a intrat în tie-break, acolo unde Buzărnescu, a patra favorită a competiției, a fost condusă chiar și cu 6-0.

În setul al treilea, cele două au mers cap la cap până la scorul de 6-5, Fiona Ferro reușind să facă break-ul în ultimul game al partidei. Jocul s-a încheiat după două ore și 22 de minute.

Precedentul turneu la care a participat Mihaela Buzărnescu a fost Wimbledon, unde a fost eliminată în turul al doilea, de campioana Simona Halep, scor 3-6, 6-4, 2-6. Buzărnescu a fost singura jucătoare de la această ediție a turneului britanic care i-a luat set lui Halep, notează Mediafax.