Data actualizării:
Data publicării:

Meloni, prietena lui Trump, reacție dură la noile tarife impuse de președintele SUA: Nu exclud următorul lucru

Autor: Ioan-Radu Gava | Categorie: Stiri
WhatsApp
FOTO: Agerpres
FOTO: Agerpres

Premierul italian Giorgia Meloni e îngrijorată de noile tarife impuse de Donald Trump.

Introducerea unor noi tarife vamale de către SUA ar afecta grav producătorii italieni, a declarat prim-ministrul Giorgia Meloni miercuri, la Roma, adăugând că trebuie depuse toate eforturile pentru a evita un război comercial, notează Reuters.

Președintele american Donald Trump ar urma să anunțe astăzi o serie de tarife extinse asupra partenerilor comerciali globali, răsturnând astfel decenii de comerț bazat pe reguli, crescând riscul majorării costurilor și atrăgând, cel mai probabil, represalii din toate părțile.

„Este clar că introducerea unor noi tarife vamale ar avea repercusiuni grave asupra producătorilor italieni”, a spus Meloni în timpul unei ceremonii de premiere dedicate bucătăriei italiene.

Meloni, o prietenă a lui Trump și mai precaută decât alți lideri ai UE în ceea ce privește modul în care blocul comunitar ar trebui să reacționeze la tarife, a declarat că nu exclude „răspunsuri adecvate” pentru a apăra produsele italiene.

Pe de altă parte, ministrul său pentru Afaceri Europene, Tommaso Foti, a avertizat împotriva unei reacții de tip „ochi pentru ochi” din partea Italiei și a Europei.

„Nu trebuie să fie o reacție impulsivă, ci una rațională. Este nevoie de dialog... cu cât ne ridicăm mai puțin vocea, cu atât mai bine, important este să fim hotărâți atunci când suntem la masa negocierilor”, a spus el în cadrul unui eveniment al unui grup de lobby pentru afaceri, la Roma.

CITEȘTE ȘI                  -                    Christine Lagarde, șefa BCE, după ce Trump a ridicat bariere comerciale împotriva UE: Va fi negativ la nivel mondial

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
pixel