Marius Copil, victorie la Antwerp, chiar de ziua lui - VIDEO
Autor: Mircea F. Cristian
Marius Copil a reușit să-și facă un cadou excelent de ziua lui, în turneul de la Antwerp.

Marius Copil s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro, după victoria cu 6-4, 5-7, 7-6 (9/7) în faţa argentinianului Diego Schwartzman, al treilea favorit, locul 15 mondial.

Copil, care împlinit chiar joi 29 de ani, 92 ATP, venit din calificări, a obţinut victoria în două ore şi 45 minute, setul al treilea durând nu mai puţin de o oră şi zece minute.

Românul a reuşit 13 aşi, faţă de adversarul său care a reuşit unul singur. Pentru calificarea în sferturi, Copil va fi recompensat cu 18.590 euro şi 57 puncte ATP.

VIDEO Marius Copil - sărbătorit de ATP la Atwerp

Schwartzman (27 ani) se impusese în singurul duel cu Copil, anul acesta, în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-1, în primul tur la Acapulco.

În runda următoare Marius Copil va juca împotriva învingătorului din partida care-i opune pe uruguayanul Pablo Cuevas (45 ATP) şi britanicul Andy Murray (243 ATP).