Maria Şarapova, eliminată în optimile de finală de la Wimbledon

Maria Şarapova, numărul 1 WTA, a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-4, 6-3, de sportiva germană Sabine Lisicki, locul 15 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon.

[caption id="attachment_198921" align="alignnone" width="640" caption="Sabine Lisicki Foto: Reuters"][/caption]

Lisicki şi-a luat astfel revanşa după ce anul trecut a fost eliminată în semifinalele competiţiei de la Londra de Şarapova.

Sportiva rusă a devenit numărul 1 WTA după ce a câştigat ultima ediţie a turneului de la Roland Garros. Acum, ea poate ceda acestă poziţie.

Maria Şarapova a câştigat în 2004 turneul de la Wimbledon, iar anul trecut a pierdut finala disputată cu sportiva cehă Petra Kvitova.