![Foto Ilustrativ Foto Ilustrativ](https://media.dcnews.ro/image/202203/w670/prefectul-de-timis--mihai-ritivoiu-declaratii_13830100.jpg)
Astfel, susţine prefectul, se explică faptul că în Timiş nu sunt cheltuieli foarte mari pentru această speţă.
"În ziua de marţi, de exemplu, în Timişoara au fost cazate 47 de persoane refugiate, majoritatea dimineaţa pleacă, iar în prezent avem 29 de locuri ocupate în căminele universităţilor din Timişoara, care sunt mai ieftine decât cazarea la hotel. În judeţ avem nişte sume cheltuite până în acest moment.
Miercuri dimineaţa erau cheltuieli de 14.000 de lei pentru personal, combustibil, echipamente, consumabile, din 24 februarie până la zi. La cazare am avut până în 30 de oameni cazaţi pentru câteva zile. Săptămâna trecută aveam zero cazaţi", a explicat, joi, Mihai Ritivoiu, potrivit Agerpres.
Există solicitări din partea angajatorilor care ar angaja refugiaţi ucraineni
"Dacă unii dintre refugiaţi vor vrea să se stabilească aici, există proceduri prin care ei pot cere sprijinul autorităţilor române şi să beneficieze de azil, intrând pe o altă procedură. Pentru aceşti refugiaţi, instituţiile statului au flexibilizat regimul în care ei se pot angaja, nu mai trebuie să stea la Serviciul Imigrări, ci la AJOFM. Există cereri ale angajatorilor în acest sens, şi se pot şi angaja.
E firesc ca în etapa în care vor să se stabilească aici, să-şi găsească loc de muncă, oricum statul îi oferă statut de azil. Momentan, ei beneficiază de statutul de refugiat şi beneficiază de asistenţă din partea noastră.
Nu există niciun caz de refugiat sau cetăţean ucrainean pentru care să fie nevoie de asistenţă de orice fel şi să nu o primească - cazare, hrană, haine, asistenţă psihologică, loc de muncă, şcoală pentru copii", a detaliat prefectul.
Pentru decontarea cheltuielilor suportate de cei care cazează refugiaţi există noua ordonanţă de urgenţă
Totodată, reprezentantul Guvernului în Timiş a mai menţionat că pentru decontarea cheltuielilor suportate de cei care cazează refugiaţi există noua ordonanţă de urgenţă, în care esenţială este implicarea autorităţilor locale.
Acestea vor primi de la persoanele fizice informaţii dacă au în întreţinere refugiaţi, probate prin documente, iar autorităţile locale vor centraliza datele şi le vor trimite la ISU, care le va deconta aceşti bani.
Condiţia esenţială este ca acele persoane fizice să se înregistreze la Centrul Judeţean de Coordonare şi Conducere Intervenţii.
"Pentru judeţul Timiş am văzut pe platforma Guvernului că nu existau cereri de decontare, ci doar oferte de resurse, dar la Direcţia de Asistenţă Socială a Primăriei Timişoara, unde erau voluntari de la ONG-uri exista o comunicare mai bună prin reţele de socializare. (...).
Zilnic au loc şedinţe ale reprezentanţilor ISU şi ai Prefecturii cu cei ai Primăriei şi ai ONG-urilor pentru a vedea ce informaţii avem despre venirea refugiaţilor. Apar date pe Facebook despre trei refugiaţi cazaţi pe la familii care s-au oferit.
E bine să centralizăm toate aceste date, să ştim că toţi refugiaţii beneficiază de toată asistenţa socială, medicală şi psihologică de care au nevoie", a mai afirmat Ritivoiu
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video