Mainz - Bayern Munchen. Bavarezii, pas greşit în lupta pentru câştigarea Bundesligii / Video

Autor: Andrei Itu | Categorie: Sport
Bayern Munchen a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor
Bayern Munchen a făcut un pas greşit în lupta pentru câştigarea Bundesligii, fiind învinsă cu 3-1 sâmbătă la Mainz într-un meci din etapa a 29-a, în care oaspeţii au condus la pauză, dar au avut o prestaţie dezastruoasă în actul secund. Sadio Mane a deschis scorul în minutul 29.

Mainz, neînvinsă de zece meciuri, a egalat în minutul 65, când Ludovic Ajorque a profitat de o eroare a portarului Yann Sommer, apoi s-a desprins după golurile lui Leandro Barreiro (73) şi Aaron Martin (79).

Ţinută în şah acasă etapa trecută de modesta Hoffenheim, Bayern a suferit acum primul eşec în campionat după venirea antrenorului Thomas Tuchel, la câteva zile după eliminarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în faţa lui Manchester City.

VIDEO

Youtube video image

Bayern este lider, la 2 puncte de Borussia Dortmund, care va juca sâmbătă cu Eintracht Frankfurt. Rezultatele etapei: vineri Augsburg - Stuttgart 1-1 Au marcat: Beljo (8), respectiv Endo (78).

Sâmbătă Mainz - Bayern Munchen 3-1 Au marcat: Ajorque (65), Barreiro (73), Martin (79), respectiv Mane (29) Hoffenheim - FC Koln 1-3 Au marcat: Dolberg (90+4), respectiv Kainz (18 pen), Selke (39), Thielmann (90+2) Bochum - Wolfsburg 1-5 Au marcat: Broschinski (68), respectiv Svanberg (10, 56), Kaminski (21), Wimmer (33), Waldschmidt (77)

Hertha Berlin - Werder Bremen 2-4 Au marcat: Ngankam (68), Lukebakio (79 - pen), respectiv Ducksch (6, 27, 51), Weiser (63) Sâmbătă se mai joacă meciul Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt, iar duminică au loc partidele Freiburg - Schalke 04, Bayer Leverkusen - RB Leipzig şi Borussia Moenchengladbach - Union Berlin.

Clasament: 1. Bayern 59 puncte (29 jocuri) 2. Dortmund 58 p (28 j) 3. Union Berlin 52 p (28 j) 4. RB Leipzig 51 p (28 j) 5. Freiburg 50 p (28 j) 6. Mainz 45 p (29 j) 7. Bayer Leverkusen 44 p (28 j) 8. Wolfsburg 43 p (29 j).