Madrid 2019: Federer-Monfils, meci dramatic pentru sferturile de finală
Autor: Mircea F. Cristian
Madrid 2019: Federer-Monfils, meci dramatic pentru sferturile de finală. foto: @mutuamadridopen - FB
Roger Federer și Gael Monfils au oferit o confruntare dramatică în optimile de finală ale turneului de la Madrid.

Elveţianul Roger Federer a obţinut o calificare dramatică în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, cu premii totale în valoare de 6.536.160 euro, fostul lider mondial învingându-l joi în optimi pe francezul Gael Monfils după un tiebreak în setul decisiv, 6-0, 4-6, 7-6 (7-3).

Federer a fost condus 4-1 în setul 3, în care a salvat două mingi de meci. Elveţianul, care are 37 de ani, este locul 3 mondial şi favorit numărul 4 la acest turneu. Monfils, locul 18 ATP, a fost cap de serie N.15. Următorul adversar al lui Federer va fi austriacul Domic Thiem (5 ATP, favorit nr. 5), ce l-a învins joi cu 6-4, 7-5 pe italianul Fabio Fognini (12 ATP).

La Madrid, Federer joacă din nou pe zgură după o pauză de trei ani. În sferturi de finală a acces şi alt veteran elveţian, Stanislas Wawrinka, 34 de ani şi locul 34 ATP, după 6-3, 7-6 (7-3) cu mai bine cotatul japonez Kei Nishikori, locul 6 ATP şi al şaselea favorit al turneului. Wawrinka va juca împotriva câştigătorului dintre spaniolul Rafael Nadal (2 ATP) şi americanul Frances Tiafoe (37). Wawrinka a disputat finala la Madrid în 2013, când a fost învins chiar de Nadal.