Madrid 2019 - Bara şi Buzărnescu, invincibile la dublu
Autor: Sebastian Florea
Perechea Irina Bara, Mihaela Buzărnescu a jucat cu Elise Mertens, Arina Sabalenka în optimi la Madrid 2019.

Perechea română Irina Bara/Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, după o victorie cu 1-6, 6-3, 10-7 în faţa cuplului Elise Mertens (Belgia)/Arina Sabalenka (Belarus).

Româncele au obţinut victoria într-o oră şi 12 minute în faţa favoritelor numărul patru ale probei. Bara şi Buzărnescu au pierdut fără drept de apel primul set, cu 1-6, dar au jucat mult mai bine în actul secund şi de la 1-2 au întors scorul la 5-2, câştigând cu 6-3. Româncele au controlat super tiebreak-ul, fiind conduse o singură dată, cu 5-4, după patru puncte pierdute la rând. Apoi au avut 7-5, 9-6 şi au încheiat cu 10-7.

Bara şi Buzărnescu şi-au asigurat un cec de 44.560 euro şi 215 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra perechii Jelena Ostapenko (Letonia)/Vera Zvonareva (Rusia).

Perechea Simona Halep/Irina Begu va juca miercuri în optimile de finală contra principalelor favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.