Competiția s-a desfășurat la aerodromul Clinceni, din Ilfov. „Pentru prima oară, aceasta competiție a fost câștigată de reprezentanții țării noastre, atât la clasamentul individual, prin Vlad Alexandru Popescu și Dan Ștefanescu(n.r. fiul legendarului pilot de înaltă acrobație cu același nume), cât și în clasamentul pe echipe. Aceste rezultate sunt obținute după mulți ani de muncă, antrenamente, demersuri pentru obținerea fondurilor necesare flotei și infrastructurii etc., dar totul merită din plin când asculți imnul României.
Toți invitații au fost impresionați de aerodromul Clinceni și de organizarea competiției, meritul fiind al colegilor care au fost implicați timp de săptămâni întregi în realizarea și susținerea evenimentului. Sezonul internațional de acrobație 2022 s-a încheiat”, a transmis pentru Click George Rotaru, director al Aeroclubului României.
În anul 1920, din iniţiativa prinţului George Valentin Bibescu este fondat Aeroclubul Regal al României (ARR), care din 13 aprilie 1923 devine persoană juridică. În anul 1991 prin Hotărârea de Guvern nr.567 din 16 august 1991, Aeroclubul Central al României își schimbă denumirea, devenind Aeroclubul României, acesta păstrând în patrimoniu toate aerocluburile teritoriale, infrastructură și materialul volant al acestora. Încă din anul 1990 se înregistrează o puternică deschidere a acestuia pentru acțiunile propagandistice, piloții și parașutiștii profesioniști și sportivi participând la numeroase mitinguri în toată țară, precum și la o serie de acțiuni internaționale: campionate europene și mondiale, mitinguri și demonstrații internaționale în Franța, Elveția, Cehoslovacia, Ungaria, Germania, Bulgaria, China și altele. Aeroclubul României împreună cu Federația Aeronautică Română organizează și participa la al doilea Campionat European de Parașutism desfășurat între 1 - 9 august 1993 la Timișoara.
Aeroclubul României este afiliat la Federația Aeronautică Română și Federația Română de Modelism pentru sporturile aeronautice, la Ministerul Sporturilor: Zbor cu motor, Planorism, Parașutism, Zbor aeronave ultraușoare, Zbor cu balonul și Aeromodelism.
Cursuri gratuite
Pentru candidaţii cu vârstele cuprinse între 15 împliniţi (modulul teoretic al cursului poate fi început la vârsta de 15 ani, iar cel practic în zbor / salt la minim 16 ani împliniţi) şi 23 de ani neîmpliniţi, Aeroclubul României oferă posibilitatea efectuării gratuite a cursurilor pentru disciplinele planorism, paraşutism şi avion ultrauşor în limita locurilor disponibile în fiecare Aeroclub Teritorial. Criteriul pentru ocuparea locurilor subvenţionate va fi constituit din notele obţinute la examenul de absolvire a modulului teoretic al cursurilor.
Pentru obţinerea licenţei de pilot de avion (PPL(A)) se vor efectua numai cursuri contra cost.
Pentru aeronave ultrauşoare motorizate clasa avion ultrauşor se vor efectua înscrieri, atât pentru elevi subvenţionaţi cât şi pentru contractanţi, în aerocluburile teritoriale: Arad, Braşov, Bucureşti, Caransebeş, Cluj, Craiova, Deva, Iași, Ploieşti şi Sibiu.
Pentru paraşutism se vor efectua înscrieri, atât pentru elevi subvenţionaţi cât şi pentru contractanţi, în aerocluburile teritoriale: Arad, Baia Mare (Secţia Baia Mare şi Secţia Satu Mare), Braşov, Bucureşti, Cluj, Craiova, Deva, Iaşi, Oradea, Piteşti, Ploieşti, Sibiu, Suceava și Târgu Mureş.
Pentru planorism se vor efectua înscrieri, atât pentru elevi subvenţionaţi cât şi pentru contractanţi, în aerocluburile teritoriale: Baia Mare (ambele secţii), Braşov, Bucureşti, Cluj, Craiova, Deva, Iaşi, Oradea, Piteşti, Suceava și Târgu Mureş.
Pentru avion (PPL(A)) se vor efectua cursuri în una din locaţiile: Arad, Baia Mare, Braşov, Bucureşti, Caransebeș, Cluj, Deva, Piteşti, Ploieşti, Sibiu sau Târgu Mureş.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video