Liga Națiunilor la fotbal, debut în forță. Rezultate, primele meciuri
Autor: Sebastian Florea
Germania
Germania
Joi, 6 septembrie, a debutat noua competiție europeană Liga Națiunilor la fotbal.

Ultimele două campioane mondiale la fotbal, Germania şi Franţa, au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la debutul lor în Liga Naţiunilor. Les Bleus nu au confirmat titlul cucerit în Rusia, al treilea portar al francezilor, Alphonse Areola, salvând echipa de la eşec prin intervenţiile sale din repriza secundă a meciului de la Munchen.

Ţara Galilor a reuşit scorul primei zilei, 4-1 cu Irlanda, vedeta Gareth Bale marcând un gol pentru gazde.

Ucraina a câştigat dramatic în Cehia, cu 2-1, după golul înscris de Aleksandr Zincenko (90+3). Cehia deschisese scorul rapid, prin Schick (4), dar Konoplianka egalase chiar înainte de pauză (45+1).

Bulgaria a reuşit o victorie în deplasare, 2-1 cu Slovenia, prin dubla lui Kraev, în poarta echipei de la sud de Dunăre aflându-se Plamen Iliev, goalkeeper-ul Astrei Giurgiu.

Georgia şi Macedonia au obţinut şi ele victorii în deplasare. De remarcat remiza obţinută de Andorra în deplasare cu Letonia (0-0).

Vezi și: România - Muntenegru. Probleme pentru Contra: A simțit dureri. Nu-l voi forța