Liga I, play-out: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari, SCOR FINAL
Autor: Alexandru Ichim
Meciul Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari s-a disputat astăzi în etapa a patra a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

FC Voluntari a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (0-1), marţi seara, în deplasare, într-un meci din etapa a patra a fazei play-out a Ligii I de fotbal, scrie Agerpres.

Sepsi OSK a deschis scorul după doar 26 de secunde, prin Nicolae Carnat, în urma unei erori comise de portarul Valentin Cojocaru. Gazdele ar fi trebuit să îşi mărească avantajul de pe tabelă, dar un gol marcat de Istvan Fulop (6) nu a fost acordat, deoarece arbitrul nu a observat că balonul depăşise linia porţii înainte de a fi respins de portarul Cojocaru.

Ocazie pentru gazde

Gazdele au mai avut o ocazie prin Radoslav Dimitrov (11), iar în min. 90+4 au trimis mingea în bară, prin Istvan Fulop.

FC Voluntari a jucat mult mai bine după pauză şi a reuşit să întoarcă scorul în decurs de trei minute, prin Claudiu Belu Iordache (68) şi Mihai Căpăţînă (70).

Căpăţînă a mai avut alte trei ocazii de gol (3, 58, 63), dar de fiecare dată s-a opus portarul Roland Niczuly.

Gol anulat

Oaspeţii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, în min. 66, la Alexandru Paşcanu.

Antrenorul oaspeţilor, Mihai Teja, a ajuns la 99 de meciuri în Liga I, potrivit LPF, având un bilanţ de 42 victorii, 26 egaluri şi 31 de înfrângeri.

Sepsi OSK venea după patru remize consecutive şi a ajuns la şase etape la rând fără victorie.

FC Voluntari e neînvinsă de opt etape, în care are şase victorii şi două egaluri.

Ambele meciuri directe din sezonul regulat s-au încheiat cu acelaşi rezultat, 0-0.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari 1-2 (1-0)

Au marcat: Nicolae Carnat (1), respectiv Claudiu Belu Iordache (68), Mihai Căpăţînă (70).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF.