![Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/uefa_womens_champions_league_logo_70743400.png)
Liga Campionilor a fotbalului feminin va cuprinde, din 2021-22, în premieră o fază cu formatul de grupe, urmată de sferturi de finală, similar cu competiția masculină, conform Agerpres.
Comitetul Executiv al UEFA a valitat un sistem cu o fază a grupelor, cu 16 echipe repartizate în patru grupe, care se vor înfrunta tur-retur, iar primele două clasate din fiecare grupă vor putea avansa direct în sferturi de finală.
Liga Campionilor a fotbalului feminin a fost lansată în 2001
Actuala Ligă a Campionilor a fost lansată în 2001 și se dispută cu un tur preliminar, sub formă de grupe, urmat de un tablou principal cu 32 de echipe, jucându-se apoi în sistem eliminatoriu. În acest sistem, capii de serie intrau în cursă în faza optimilor de finală.
„Sperăm că Liga Campionilor feminină poate beneficia de un nou impuls. Este momentul potrivit pentru a face pentru fete ceea ce am făcut de mult timp pentru băieţi. Sperăm că vom avea o competiţie mai bună”, a declarat Giorgio Marchetti, secretar general adjunct al UEFA.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video