Liga 1. FC Viitorul - FC Academica Clinceni, rezultat dramatic decis în minutul 91 al partidei - VIDEO
FC Viitorul Constanţa a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 1-1 (0-1), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin Răzvan Andronic (42), rămas nemarcat în marginea careului mic. FC Viitorul a obţinut egalul in extremis, printr-un gol marcat de congolezul Juvhel Tsoumou (90+1), cu un şut din voleu, la centrarea lui Cosmin Matei, din lovitură liberă.

Gazdele au avut ocazii de gol prin Jo Santos (6), Andrei Ciobanu (12) şi Alin Dobrosavlevici (45+1). Ilfovenii au cerut un penalty în min. 82, la o cădere imprudentă a portarului Valentin Cojocaru asupra lui Ţvetelin Ciunciukov. FC Viitorul venea după 5-0 cu Dinamo în deplasare.

Constănţenii nu au câştigat pe teren propriu în ultimele cinci meciuri (trei egaluri, două eşecuri). Academica e neînvinsă de cinci etape şi a ajuns la al patrulea egal consecutiv. În tur, Academica s-a impus cu 1-0.

FC Viitorul Constanţa - FC Academica Clinceni 1-1 (0-1), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu, 20:30) Au marcat: Juvhel Tsoumou (90+1), respectiv Răzvan Andronic (42). Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Sorin Costreie (Buftea) Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Bogdan Buhuş (Vaslui) - LPF