Lazio - Atalanta 3-3, după ce oaspeţii conduceau cu 3-0, în Serie A
Autor: Sebastian Florea

Lazio şi Atalanta au încheiat la egalitate, 3-3, sâmbătă seara, după un meci dramatic pe Stadio Olimpico din Roma, primul al etapei a 8-a din Serie A.

Oaspeţii conduceau cu un neverosimil 3-0 după prima repriză, prin reuşitele lui Luis Muriel (23, 28) şi Alejandro Gomez (37), însă gazdele au revenit senzaţional după pauză şi au reuşit în ultimele 20 de minute ale partidei să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Ciro Immobile a transformat două penaltyuri (69, 90+2) dictate de arbitru după infracţiuni ale echipei din Bergamo în suprafaţa de pedeapsă. Un al treilea gol al romanilor a purtat semnătura lui Joaquin Correa în minutul 70.

În urma acestui rezultat, Lazio ocupă poziţia a 6-a în clasament, cu 12 puncte, iar Atalanta este pe locul 3, cu 17 puncte, până la disputarea restului partidelor din acest weekend. AGERPRES