Laura Paar, calificată în sferturile turneului ITF de la Petange (Luxemburg)
Autor: Sebastian Florea

Jucătoarea română de tenis Laura Ioana Paar s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Petange (Luxemburg), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a trecut cu 6-0, 6-4 de franţuzoaica de origine română Victoria Muntean.

Paar (31 ani, 227 WTA) s-a impus într-o oră şi 13 minute în faţa Victoriei Muntean (22 ani, 571 WTA). Laura Paar (fostă Andrei) a mai învins-o pe Muntean, chiar anul acesta, în calificările unui turneu ITF la Sunderland (Marea Britanie, 25.000 dolari), cu 6-0, 1-6, 10-5.

În primul tur, Paar câştigase în trei seturi, 1-6, 7-5, 7-5, în faţa franţuzoaicei Alice Rame (414 WTA).

Următoarea adversară a Laurei Paar va fi suedeza Marina Yudanov (30 ani, 536 WTA). Singurul duel dintre cele două s-a desfăşurat anul acesta, la Stuttgart-Stammheim (ITF, 15.000 dolari), fiind câştigat de româncă, în două seturi, cu 6-0, 6-4.

În alt meci din optimi, Alexandra Cadanţu (29 ani, 284 WTA) a fost învinsă de poloneza Katarzyna Piter (28 ani, 353 WTA), cu 7-5, 4-6, 6-2, după trei ore şi 13 minute. Românca a făcut 7 duble greşeli, iar Piter 6, dar a reuşit şi 7 aşi. Singura confruntare anterioară se încheiase cu victoria Alexandrei, care a profitat de abandonul adversarei la scorul de 6-3, 4-1, în 2016, în sferturile unui turneu ITF la Roma (50.000 dolari).