Kosovo - Israel, scor final în preliminariile EURO 2024. Pe ce loc se află România în Grupa I
Autor: Crişan Andreescu
Selecţionata Kosovo a învins naţionala Israelului cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, la Prishtina, într-un meci din Grupa I a preliminariilor EURO 2024 la fotbal, din care face parte şi România.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Milot Rashica (41). Israelul a dominat jocul, dar kosovarii s-au apărat eroic, pe un teren mocirlos, aproape impracticabil. Ermal Krasniqi, jucătorul echipei CFR Cluj, a avut o evoluţie bună, ratând o mare ocazie de gol pe final.

Israelienii au încheiat meciul în zece oameni, Roy Revivo primind al doilea cartonaş galben în minutele adiţionale (90+4). Oaspeţii l-au pierdut devreme şi pe Sagiv Yehezkal, care a ieşit accidentat după 22 de minute.

La Pristhina au evoluat echipele: Kosovo: Arijanet Muric - Lumbardh Dellova, Fidan Aliti, Ilir Krasniqi - Lirim Kastrati II (Ermal Krasniqi, 46), Florian Loshaj (Zymer Bytyqi, 46), Qendrim Zyba, Florent Muslija (Elbasan Rashani, 61), Bernard Berisha - Milot Rashica (Kreshnik Hajrizi, 78) - Vedat Muriqi (Meriton Korenica, 66). Selecţioner: Primoz Gliha.

Israel: Omri Glazer - Neta Lavi (Mohammad Abu Fani, 62), Miguel Vitor, Sean Goldberg, Eli Dasa (Idan Gorno, 72) - Roy Revivo, Gadi Kinda (Dor Turgeman, 46), Dor Peretz (Ramzi Safuri, 72), Eran Zahavi - Sagiv Yehezkal (Gavriel Kanichowsky, 22), Oscar Gloukh. Selecţioner: Alon Hazan.

România ocupă primul loc în clasamentul Grupei I, cu 16 puncte (8 jocuri), urmată de Elveţia, 15 (7 j), Israel, 11 p (7 j), Kosovo, 10 p (8 j), Belarus, 6 p (8 j), Andorra, 2 p (8 j).

România va juca pe 18 noiembrie cu Israelul, la Felcsut (Ungaria), pe Stadionul Pancho (21:45), iar pe 21 noiembrie va înfrunta Elveţia, la Bucureşti, pe Arena Naţională (21:45).

Israelul va juca următorul meci pe 15 noiembrie, la Felcsut, cu Elveţia, informează Agerpres.