![Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash](https://media.dcnews.ro/image/202302/w670/localitate-din-tara-unde-pretul-terenurilor-a-crescut_27387200.jpg)
Eugen Ion, primarul comunei Jurilovca, a spus cât a evoluat prețul terenului în unitatea administrativ teritorială pe care o conduce:
„Domnul Eugen Ion a spus că mulți bucureșteni, constănțeni cumpără locuințe sau terenuri în Jurilovca. Domnule primar, cu cât se vinde astăzi o casă sau un teren în Jurilovca?“, a întrebat Val Vâlcu.
„Acum zece ani, metrul de teren intravilan era undeva la 2-3 euro, iar acum putem vorbi de prețuri între 10 și 20 de euro, în funcție de zona respectivă. Clar că terenul care se află în vecinătatea lacului Razelm oferă o altă posibilitate de a vedea răsăritul, iar atunci vânzătorii de terenuri 'profită' cumva de acest lucru. Creșterile sunt destul de semnificative.
La fel și în cazul caselor. Dacă acum 10 ani cumpăram o casă veche cu un teren de 1000-1500 de metri cu 5.000 de euro, acum fără 30.000 -40.000 de euro nu prea mai putem să găsim să cumpărăm. Cred că este și normal să se întâmple așa, pentru că tot ceea ce a însemnat investiții făcute de administrația publică locală crește miza și zona. Noi nu renunțăm la ideea de a trage și gaze în comună. Proiectul este depus și are o valoare de 15 milioane de euro. O primă luptă în acest proiect este câștigată, pentru că deja am obținut racordul tehnic de racordare din partea Transgaz, pentru că și acolo e o problemă din punct de vedere legislativ.“, a precizat primarul.
Stațiune de interes turistic local
„De asemenea, lucrăm la documentația comunei pentru a depune la Ministerul Turismului solicitarea de a deveni stațiune de interes turistic local. Eu cred că acest lucru este bun, vine în sprijinul celor care au deja investiții în zona turistică și în următorul exercițiu financiar există niște puncte în plus pentru aceste stațiuni și va fi un avantaj în ceea ce înseamnă competiția de finanțare. Fiecare comunitate, dacă își pregătește bine proiectul, iar dacă noi, autoritatea locală venim în sprijinul mediului privat, reușim să dezvoltăm comunitatea“, a spus, la DC News, primarul Eugen Ion.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video