![Foto: Captură România TV Foto: Captură România TV](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/judecatoarea-pascu_25404800.jpg)
Ancuța Popoviciu, judecătoarea din cazul 2 Mai, va fi mutată de la Mangalia la Constanța, astfel ar putea să nu-l mai judece pe Vlad Pascu pentru accidentul de vara trecută, potrivit Antena 3 CNN.
Secția pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a aprobat astăzi transferul magistratului Ioana Ancuța Popoviciu de la Judecătoria Mangalia la Judecătoria Constanța, urmând ca transferul să se facă de la data de 1 iunie 2024.
Judecătoria Mangalia a stabilit un nou termen pentru 23 mai. Dacă nu se va pronunța o sentință la această dată, întregul dosar al lui Vlad Pascu ar putea să fie luat de la capăt de un alt judecător.
Judecătoarea Ancuța Popoviciu a fost, de-a lungul timpului, protagonista mai multor momente hilare, unele dintre acestea chiar în sala de judecată. Într-o înregistrare din timpul procesului, Ancuța Popoviciu a întrebat în sala de judecată dacă Sebi este prezent, Sebi fiind unul dintre cei doi tineri uciși de Vlad Pascu în vara anului trecut.
Olariu Andrei Sebastian e prezent?“, a întrebat judecătoarea.
După acest moment, în sala de judecată s-au auzit vociferări, iar judecătoarea a întrebat: „Cum?“.
O femeie din sala de judecată a zis: „Este una dintre victime, care este decedată“.
„A decedat vreo victimă?“, a întrebat nedumerită judecătoarea.
În sală s-au auzit din nou vociferări, după care Ancuța Popoviciu a intervenit: „Vă rog să nu vorbiți! Doar fac prezența părților de pe listă. Vă rog să nu vorbiți peste instanță“.
În altă situație, judecătoarea a părut că vrea să vină să vorbească cu reprezentanții mass-media, însă când a ajuns în fața microfoanelor i-a sfidat pe jurnaliști și a tăcut timp de mai bine de un minut, după care s-a retras.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video